Po co komu cyfryzacja radia?
1

W chwili, gdy zacząłem pisać notkę, siedziałem w autobusie. Kierowca puścił radyjko z którego wydobywał się głos Phila Collinsa. Już za kilka lat ten sam Collins będzie brzmieć lepiej. Polskie Radio rozpoczęło proces cyfryzacji.

Jest wiele podobieństw między cyfryzacją radia i telewizji. W obu przypadkach mamy tajemnicze multipleksy, a porzucenie analogu ma dać nam więcej kanałów w lepszej jakości. Jest jednak jedna zasadnicza różnica, przez którą cyfrowe radio nie wnosi nic, prócz kłopotów dla słuchaczy.

Telewizja cały czas ewoluowała. Najpierw zaczęliśmy z czarno-białym obrazem odtwarzanym na pudłach z pokrętłami do strojenia sygnału. Potem era kolorowej telewizji, sprzęt stawał się coraz inteligentniejszy, oferując automatyczne ustawianie najlepszych parametrów odbierania sygnału. W końcu mamy przejście na płaskie i ogromne telewizory, które potrafią wyświetlać obraz niesamowitej jakości i jednocześnie korzystać z połączenia internetowego. Postęp ten powodował, że każdy z nas co jakiś czas kupował nowy telewizor. Od razu dokupowano do tego pakiet telewizji od prywatnych firm, jak Cyfrowy Polsat czy nc+, czy też podłączano się do zagranicznych satelitów jak Astra. W tym czasie telewizja ze zwykłej anteny stała w miejscu. Cyfryzacja naziemnych kanałów była stąd dużo spóźniona. Jednak jakiś sens miała, bo większość z nas posiadała już odpowiedni sprzęt, który był wyposażony w co najmniej jedno złącze umożliwiające podpięcie dekodera do telewizji cyfrowej. Lepiej późno niż wcale, racja?

Jak jest z radiami? One nie przechodziły wiele ewolucji. Jedyną poważną zmianą było przejście z fal długich na fale krótkie. Na zachodzie fale krótkie już królowały, więc kto miał zagraniczny odbiornik, nie miał problemu. Jednak użytkownicy sprzętu nie obsługującego nowego standardu nie byli pozostawieni na lodzie – różni fachowcy oferowali przerobienie sprzętu, aby przystosować go do nowych standardów. Jeżeli więc czułeś sentyment do swojego grającego pudła, to nie musiałeś się z nim rozstać.

Każdy z nas ma w domu co najmniej kilka radioodbiorników. Do tego jakieś jeszcze w pracy i w samochodzie. W momencie, gdyby zlikwidowano analogowe radio, mamy masę elektronicznego złomu. Wymiana sprzętu w samochodach może być kłopotliwa.

Radio wykorzystujemy głównie jako umilacz do zajęć. A to słuchamy audycji przy pracy, przy sprzątaniu, przy seksie… Kto wie . I niektórzy z nas mają do tego ładny sprzęt, który trzeba będzie wyrzucić.

Lepsza jakość audycji po cyfryzacji? No nie wiem. Może ci którzy mają ogromne kolumny nagłaśniające coś tam odczują. Ale przeciętny słuchacz, który ma mały głośniczek różnicy nie zauważy. Zresztą dźwięk z analogu ma dobrą jakość, więc wiele nie da rady poprawić.

Wspomniano też o tym, że cyfrowe radio nie gubiłoby sygnału. Ja w domu słucham kilku stacji. Radio się nie przemieszcza, więc jak raz złapie sygnał, to już zostanie. Faktycznie, może przydałoby się takie coś w radiach samochodowych. Jednak ja wciąż siedzę w autobusie, przemierzam kilka miast, wiosek, długi las, a radio nie chce dać za wygraną i cały czas gra na tym samym poziomie. Jeżeli stacja radiowa zainwestowała w szmelc nadajnik, to ich wina, że nie można ich odbierać.

Ciekawi mnie, czy rzeczywiście będzie więcej stacji. W przypadku digitalnej telewizji kanałów przybyło, ale powiedzmy, ile z nich nie wnosi nic poza powtórkami. Możliwe, że przy procesie cyfryzacji, radia internetowe wyjdą z internetu. Ale to tylko moje przypuszczenie.

Można by pewnie jakiś czas jeszcze o tym gadać, ale wszystko sprowadzi się do jednego. Cyfrowe radio nie będzie rewolucją dla słuchaczy. Myślę, że prywatne radiostacje będą nadawać w analogu nawet po oficjalnym wyłączeniu, które ma nastąpić w 2020 roku (?).

UWAGA! Żeby nie było za łatwo z cyfrowym radiem… Jeżeli już chcemy posłuchać takiego radia, potrzebujemy odbiornik DAB+. Koniecznie z plusem. Sprzęt zagraniczny może być DAB – więc u nas nic nie odbierze.

Comments
  • Najciekawsze wpisy 2013 | Kącik NC 29 grudnia 2013 at 00:20

    […] październiku rozpoczęła się cyfryzacja radia. Czy to potrzebne? Według mnie, […]

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and