Komputer sam się włącza w nocy, jak to naprawić?
4

EDIT: wyzwalacz do samoczynnego włączania kompa nazywa się NT TASK\Microsoft\Windows\UpdateOrchestrator\Schedule Wake To Work, więcej tutaj i tutaj.

Ostatnio zainstalowałem sobie Windows 11 (długa historia, nie pytajcie). Po kilku dniach, ku mojemu zdziwieniu zauważyłem rano, że komputer jest włączony. Duchy?

Pogrzebałem w „Podglądzie zdarzeń” i okazało się, że komputer włączył się w nocy o pełnej godzinie, a więc wyglądało to na planowane uruchomienie, na pewno nie przypadkowe. Zignorowałem to do czasu, aż kilka dni później sytuacja się powtórzyła – z tym, że teraz o innej (pełnej) godzinie.

Grzebiąc w internecie odczytałem, że Windows 10 (a także Windows 11) ma wbudowanych kilka mechanizmów, które pozwalają mu samoczynnie wyłączyć i włączyć komputer, żeby przepchnąć aktualizacje. Żadnych komunikatów, żadnych ostrzeżeń, po prostu się restartuje i tyle. Nie lubię takiego podejścia, chcę mieć kontrolę nad aktualizacjami, a włącznie komputera w środku nocy jest po prostu creepy.

Do rzeczy – uniemożliwić w Windowsie 10 i 11 samoczynne wyłączanie i włączanie komputera nie jest łatwo, gdyż jest co najmniej kilka punktów, które trzeba przejść. Dlatego najłatwiej będzie ściągnąć plik rejestru, który od razu w kilku miejscach zablokuje samowolkę Windowsowi. Wchodzimy na tę stronę (po włosku, ale autor szukał rozwiązania problemu na StackOverflow, więc legitny – opisał tam zresztą wszystkie miejsca do zablokowania) i ściągamy plik z załącznika

Download: Disabilita riavvio automatico Windows Update

Po czym odpalamy Disabilita riavvio automatico Windows Update.reg i uruchamiamy ponownie kompa. Od tego czasu Windows już mnie informuje, że wpadły jakieś nowe aktualizacje, ale nie wymusza ich aktualizacji .

PS. Wiem, że nie takiej notki oczekiwaliście po rocznej przerwie, ale jestem przekonany, że może się przydać.

Comments
 • WACEK 17 października 2021 at 19:42

  Bardzo Dobra notka.

 • Piterus 17 października 2021 at 21:01

  Muchos gracias automatico

  Ja za względu na słaby Internet i tak mam zawsze aktualizacje wyłączone, ale nawet jakbym miał najlepszy nie wyobrażam sobie takiej samowolki – ociera się to o bunt maszyn :d

 • pt0k 18 października 2021 at 23:30

  WCHODZE TUTAJ NC POZDRAWIAM
  TYCH CHUJOW Z MORO NIE POZDRAWIAM

  JESZCZE RAZ MI WYSLIJ TEGO MODA ZE GANG HAITI MA M4 A CUBAN TYLKO PISTOLET

  ZASILACZ CZARNA LISTA MODECOM 350
  WRACAJ NA WINDOWS XP

  MARYLA RODOWICZ MOD WCHODZE W MISJE ALL HANDS ON DECK PEWNIE 150 HP

  GUDIO POZDRAWIAM BIJE ZE SPAZA NA DACHU SMIECIOW CZYTALEM TWOJA KSIAZKE

 • Gudio 19 października 2021 at 19:08

  Pt0k mogę się podpisać na niebiańskich pastwiskach
  Odzywaj się do ludzi bo wszczęli poszukiwania jak przy polonezie

 • Post a comment

  Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and