5 rzeczy, w których Windows 98 zadziwia
1

Jeszcze na chwilę wracam do wątku Windows 98. Sentymentalną przygodę z systemem już zakończyłem, bo spełnił swoje zadanie. Co najbardziej utkwiło mi w pamięci po ponownym zetknięciu z tym systemem po 10 latach?

Menedżer zadań

Bez wątpienia największy szok dla mnie. Naciskając ctrl+alt+del pokazuje się Menedżer zadań, wtedy jeszcze nazywał się „Zamknij program”, w którym… Zamykamy programy. I tylko to. Od czasów XP Menedżer zyskał kilka zakładek.

Można zrestartować Windows, bez restartu komputera

Wydaje się, że restart Windowsa i restart komputera to jedno i to samo. Nie w 98. Gdy próbowałem zmienić rozdzielczość, system nalegał na restart. Komputer wszedł w tryb DOS (czarny ekran), a na ekranie komunikat „Windows is restarting”… Po kilkunastu sekundach (mniej więcej tyle samo co restart komputera) pojawił się ponownie pulpit. Można więc zrobić restart Windowsa, bez restartu komputera. Na filmie wyżej wspomniany komunikat się w ogóle nie pojawił, ale warto prześledzić sytuację od 3:10.

Restart… Do wszystkiego!

Póki co był tylko jeden przypadek, gdzie rzeczywiście dało się zrobić restart wyłącznie Windowsa. Do wszystkich innych rzeczy potrzeba restartu komputera. A właściwie, to do wszystkiego! Spróbujcie zmienić rozdzielczość na waszym komputerze… Ekran będzie przez chwilę czarny, po czym od razu pokaże się pulpit i zapytanie, czy ta rozdzielczość pasuje. Dla przykładu, próbowałem zainstalować Office XP na Windowsie XP. Uruchomiłem instalator i program był gotowy do użytku. Tymczasem ten sam instalator do Windows 98 najpierw zainstalował jakieś dodatki, restart, potem rozpoczął instalację Office’a, drugi restart i wtedy dopiero mogłem korzystać z Worda…

Dawaj sterowniki

Jeśli mamy sprzęt, ale zgubiliśmy płyty (ewentualnie dyskietki) ze sterownikami, to będziemy musieli się nieco pogimnastykować, by takie sterowniki gdziekolwiek znaleźć, a 98 ich potrzebuje. Od razu po podłączeniu do komputera nowego sprzętu pokazuje się okienko „wykryto nowy sprzęt. Masz sterowniki?”. W 98 była na start wbudowana pewna baza sterowników, ale jakoś nigdy nie okazała się ona być pożyteczna. Tak więc albo masz sterowniki, albo sprzęt nie będzie działać. Od XP wzwyż, instalacja sterowników przebiega automatycznie, a jeśli komputer ma połączenie z internetem, to użytkownik nawet nie wie co się dzieje, ale sprzęt będzie działać, a o to przecież chodzi. Zresztą z tego co mi wiadomo, XP jest wyposażony w sporo „uniwersalnych sterowników”, które nie pozwalają wyciągnąć ze sprzętu 100%, jednak takowe urządzenie będzie sprawnie działać.

Niebieski ekran to nie koniec przygody

W VCMP 0.4 zdziwiłem się, że gra może skraszować, ale nadal działać, co jest chyba sprzeczne z wszystkimi zasadami programowania. Najwidoczniej zapomniałem o Windows 98. Tutaj po pojawieniu się niebieskiego ekranu można albo zrestartować komputer, albo kontynuować pracę. Zdarzyło mi się tak raz po kilku godzinach pisania pracy magisterskiej, gdy program wyskoczył z błędem braku pamięci (czyżby wyciek?). Windows dostał padaczki, kilka ikonek z paska start zamieniło się w czarne kwadraty, po otwarciu Start pokazywała się przeźroczysta lista, a zamknięcie i uruchomienie ponownie edytora do pisania skutkowało jakimiś innymi błędami. Próbowałem coś zdziałać i w końcu bum, niebieski ekran. Nacisnąłem Enter, komunikat zniknął i również Windows się naprawił. Włączyłem ponownie edytor… Działa. Należy tutaj pamiętać, że BSOD z 98 nie jest równy niebieskiemu ekranowi z nowszych Windowsów. Na nowszych pojawia się najczęściej w przypadku problemu ze sprzętem i to naprawdę rzadko, a w 98 pojawi się nawet przy włączeniu pewnego programu, który gdzieś w procesie ewolucji Windowsa został … Podobno można było stworzyć stronę internetową z „zepsutym obrazkiem”, bo prowadził on do wspomnianego programu. Każdy kto odwiedził stronę dostał automatycznie BSOD .

No i sławna pierwsza prezentacja 98, kiedy to samemu Billowi Gatesowi Windows odmówił posłuszeństwa.

Który punkt was najbardziej zadziwił?

Comments
  • Waldemar Makowski 3 sierpnia 2016 at 21:34

    Dzięki za ciekawe i użyteczne informacje – oby więcej takich!

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and