Andrzej Noops Kocan – zapomniana legenda GTA III?
2

(artykuł może być jeszcze rozwijany)

Pewnego dnia (3 miesiące temu, ehhh) Piterus podesłał fragment wywiadu, który został opublikowany w magazynie Neo Plus – było to czasopismo o konsolach i grach, którego ostatnie wydanie ukazało się w grudniu 2012, a kilka miesięcy później zostało zamknięte.

W numerze 48, grudzień 2002 r., str. 54, została zamieszczona recenzja GTA VC, którą oceniono 9,3/10. Artykuł jest bardzo szczegółowy i dopracowany – do tego stopnia, że pojawił się wywiad z pewnym znanym graczem GTA3, o którym ja osobiście niedawno dopiero usłyszałem. I o nim ta notka.

Mowa o Andrzeju Kocanie pseudonim Noops. Przytoczę najpierw fragment wywiadu pomiędzy Noopsem a redaktorem OG:

OG: Booyaka Noople! Na początku powiedz nam coś o sobie.
Noops: Mam szesnaście lat [urodzony 1986 r, prawdopodobnie 1 maja – NC], do USA przeprowadziłem się w 1994 r [8 lat – NC] z moim ojcem. Teraz mieszkam w Riverhead, New York. Pochodzę z Cieszyna, który leży w południowej części Polski.

OG: Przez wielu jesteś nazywany najlepszym graczem w GTA 3 na świecie. Co skłoniło Cię do wykonywania tak karkołomnych wyczynów w GTA 3, które wszyscy obserwowaliśmy w Gangsta’s Paradise z wypiekami na twarzy (vide 49 godzin w Dodo)?
Noops: W dużej części robiłem to, aby rozbawić moich kolegów na IGN.com Message Boards (internetowe forum). Jak znajdywałem coś nowego, to zamieszczałem tam shota, aby wszyscy mogli to podziwiać. Zabawa z Dodo rozpoczęła się jako wyzwanie przyjęte od ludzi z tego forum. Ktoś napisał, że zamierza pobić mój rekord (wtedy było to 13495 sekund [~3h 45 min – NC]), a ja rozpocząłem latać na wszelki wypadek, gdyby rzeczywiście ktoś zamierzał go pobić. Ludzie ciągle mówili: „Zakładamy się, że nie zrobisz 100 000 sekund [~27h 45 min – NC]”. I udowodniłem, jak bardzo się mylili.

Reszta część wywiadu to rozmowa o grach, GTA 3 i VC.

Skupmy się jednak na jego lataniu Dodem, czyli samolotem-nielotem z III. Noops, który używał także pseudonimu Noops-N-Gleh, samozwańczy The Dodo Mastah uzyskał wynik 176 488 sekund ciągłego latania Dodo. Jak pisze na swojej stronie internetowej (która wciąż działa, huh, wypadałoby ją zarchiwizować dla potomnych!)

I began the flight on December 14th, and landed on Decembr 25th [2001 – NC]


176,488 seconds is 49 hours — over 53 hours inclouding the loading screen

Jako dowód dorzucony obrazek z gry oraz zdjęcie ekranu statystyk wykonane pod różnymi kątami

Oto trasa lotu z kredek świecowych :

Nurtuje mnie jednak cały czas w jaki sposób Noops przekonał świat, że jego rekord jest wiarygodny? Na wersji PC, podrobienie tego wyniku w kilka minut nie powinno być trudne, wystarczy pogrzebać w pliku main.scm i zmienić sposób liczenia czasu lub użyć programu do zmiany zapisanych wartości pamięci (memory hacking), odnaleźć licznik lotu Dodo i go odpowiednio zwiększyć. Nie wiem jaka jest sytuacja na PS2, ale jestem pewny, że dla chcącego nic trudnego.

Jak więc Noops udowodnił swój rekord? Oczywista rzeczą byłoby udokumentowanie nagrania audiowizualnego, ale pamiętajmy, że jest rok 2001. Nagranie filmu trwającego w sumie 53 godziny jest nawet dzisiaj rzeczą wręcz niemożliwą, a jeszcze należałoby ją jakoś dystrybuować (nie, wtedy jeszcze nie było youtube’a, a załadunek takiego filmu do sieci trwałby… oj trwałby. Z kolei wysłanie materiału na płytce wiązałoby się chyba z przysłaniem małego kartonika płyt). Niestety nie znalazłem żadnego potwierdzenia! Sam Noops pisze jedynie

NOTE: NO cheats were used to reach this record, Also, these pictures have NOT been edited in any way. A lot of you say i used gameshark to get this record, you people, are idiots. :| Got to boards.ign.com sign up, and head over to the GTA board, we’ll knock some sense into you :p.

W każdym razie jakiekolwiek dowody przedstawił, zostały one zaakceptowane przez graczy i uznany za króla Dodo. Ba, został nawet uznany przez samego Rockstara. Plotka głosi, że po zniszczeniu płyty GTA 3, miał dostać od Rockstara nową z dedykacją. Na pudełku napis Noops, Don’t be so hard on this one wraz z uśmieszkiem, a na płycie podpis osoby na stanowisku lead analyst III.

Oprócz tego w GTA VC oraz GTA SA znajdziemy statystykę dotyczącą naszego stopnia pilotowania. Nowy stopień dostajemy za czas lotu. Niestety w jakiś sposób Rockstar miał zepsuć statystykę i należałoby ją najpierw poprawić tym modem. Jak jednak widzimy, jeden ze stopni lotniczych nazywa się… Noops. Tak po prostu, Noops. Żeby go uzyskać trzeba lecieć 49h 2 minuty.

Przypomnijmy, lot Noopsa trwał 176 488 sekund. Żeby uzyskać w VC i SA wspomniany ranking, trzeba lecieć sumarycznie przez 176 520 sekundy. Ta liczba nie jest przypadkowa – po 49h i 1 min lotu mamy 176 460 sekund, czyli mniej ile trwał lot Noopsa. Oznacza to, że statystykę zdobywamy po pokonaniu czasu lotu Noopsa. To, że Noops dokonał tego za jednym razem, a gracz w sumie, pomijamy .

Niestety statystyka pilota szybko się zmienia, bo po 50h lotu uzyskujemy nowy ranking, czyli trzeba być bardzo czujnym, by go zdobyć.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak dokonał tak długiego lotu? Na discordzie ktoś stwierdził, że wystarczy dobrze ustawić Dodo w locie i właściwie nielot sam leci i odbija się od krawędzi mapy. Proszę bardzo, droga wolna do pobicia rekordu . Jak napisał Noops, jego 53 godzinny lot wraz z ładowaniem mapy, odbywał się w sumie przez 12 dni, co oznacza, że codziennie spędzał nad grą 4-5 godziny. Niby nic trudnego, ale biorąc pod uwagę, że taki lot jest bardzo nudny, a chwila rozkojarzenia może kosztować przedwczesne zakończenie lotu – szacun Noops!

Jednak Noops na Dodo nie poprzestał. Tutaj kilka innych udokumentowanych wyczynów

Nie wiem jak wy, ale zaciekawiło mnie, co dalej stało się z Noopsem? Niestety, próżno szukać jakichkolwiek informacji w internecie, bo jeśli są, to szczątkowe. Wygląda to mniej więcej tak – zrobił rekord, miał swoje 5 minut, po czym usunął się w cień. Wciąż jednak wrzucał zdjęcia do swojej galerii na Photobucket, którą możecie przejrzeć. Poniżej jedne z ostatnich zdjęć, wykonane komórką prawdopodobnie w czerwcu 2010 r. Czyżby stał się wojskowym?

Jeśli ktoś miałby dodatkowe info, proszę o kontakt. Może sam Andrzej nas znajdzie ?

Andrzej, jeśli to czytasz to przepraszam za podpierniczenie obrazków z twojej strony, mimo napisu, by tego nie robić .

Comments
  • WACEK 16 czerwca 2019 at 21:49

    Niezły Slow Runner.

  • pt0k 3 lipca 2019 at 20:18

    JARUZELSKI WIEDZIAL O 9/11

  • Post a comment

    Jeśli chcesz poprawić komentarz JUŻ ZAPISANY, odśwież stronę. Pojawi się wówczas odnośnik, który należy nacisnąć. Możesz to zrobić jedynie w ciągu 5 minut od opublikowania komentarza.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and