Emulator Androida na Windowsa
1

Potrzeba matką wynalazków…

Pewnego pięknego dnia oglądałem na komputerze swój ulubiony serial… Ukrytą prawdę. Wszystko ładnie działało, ale niestety, bez żadnej zapowiedzi zepsuła się wtyczka Silverlight, która wyświetlała filmy. Mam 3 przeglądarki, na żadnej nie jestem w stanie odtworzyć materiałów z TVN. Ale inne strony wykorzystujące Silverlight działają bez problemu. Już raz miałem coś podobnego i po wielu męczarniach to naprawiłem, niestety nie wiem jak.

A że miałem chęć zobaczenia kolejnego odcinka, to sprawdziłem, czy TVN udostępnia może jakiś program do odtwarzania ich materiałów. Na Androida takie coś istnieje (TVN Player), korzystam, działa. Na Windowsa nie ma.

I tu zrodził mi się w głowie szatański plan. Może jakoś dałoby radę postawić emulator Androida na Windowsa? Odpowiedź – da radę.

Jeżeli kiedyś próbowaliście odpalić emulator Play Station czy innej konsoli, to wiecie, że aby gra działała płynnie, potrzebujemy nowoczesnego sprzętu. Próbowałem uruchomić kiedyś VCS na emulatorach PS2 i PSP, obie gry tak lagowały, że szkoda słów.

Z kolei nawet wymagające gry działają na emulatorze Androida płynnie… Nawet bardziej płynnie niż na telefonie. Emulator zżera jednak 100% mojego ramu i procesora, tak że nawet niewymagający mIRC nie daje rady kolejkować wiadomości. Więc dobra rada, zamykamy wszystkie niepotrzebne programy.

Myślę, że warto prześledzić tę instrukcję i zainstalować emulator. Potrzebujemy:
* darmowy emulator BlueStacks
* (wypadałoby) doświadczenie z Androidem
* (do gier) keymapper Aurora
* (niekoniecznie) root dla emulatora, jakkolwiek to brzmi
* (ewentualnie do gier) program do tworzenia kopii zapasowych zapisów gier jak np. Helium
* dużo czasu

Odpalamy emulator

  1. Pobieramy BlueStacks, instalujemy. Może zajść potrzeba aktualizacji sterowników karty graficznej. Proces strasznie długi. Uruchamiamy ikonkę na pulpicie.
  2. Naszym oczom ukazuje się pulpit Androida. BlueStacks używa nieco zmienionej wersji Androida 4.0.4. Możemy pobuszować po menu. Używamy myszki do akcji typu tap i swipe. Możemy używać kółka myszy jako swipe up/down, a więc do przewijania listy. Wpisywanie liter odbywa się za pomocą klawiatury.
  3. Po jakimś czasie powinno pojawić się okienko konfiguracyjne, w którym podajemy m.in. nasze konto Google. Za chwilę mamy już dostęp do Play Store z którego możemy ściągnąć np. tvn player .
  4. Proces instalacji i uruchomienia dokładnie jak na Androidzie. Możemy oglądać Ukrytą prawdę.

Chcę pograć!

  1. Asfalt 8 zrobił na mnie wrażenie, jednak dopiero odpalając grę na ekranie monitora z podłączonymi głośnikami, mogłem zobaczyć świetną grafikę oraz usłyszeć niesamowite efekty dźwiękowe. Gra u mnie pozwala jedynie na wybór detali graficznych „bardzo niskich” oraz „niskich”, lepsze opcje zostały wyłączone, ale w niczym to nie przeszkadza. Ważne, że podczas wyścigu mam 60 fps .
  2. Sterowanie w Asfalcie wygląda następująco – naciśnięcie na lewą/prawą stronę ekranu to skręt w lewo/prawo, mamy ikonki do nitra i hamulca. Jak zatem zagrać na komputerze? Możemy klikać myszką po okienku . Ale po co, instalujemy Aurorę. Uruchamiamy wraz z emulatorem.
  3. Keymapper jest skonfigurowany do dużej ilości gier, ale Asfalt 8 nie obsługuje. Możemy jednak sami skonfigurować, a pomocny będzie ten film:

Aby sprawdzić czy wszystko działa jak należy, włączamy dowolną grę i próbujemy… Jeżeli nie działa, to restartujemy BlueStacks i Aurorę. Jeżeli dalej nic, to coś przekombinowaliśmy. Jednak prędzej czy później coś się uda.

Synchronizacja zapisu gry

  1. Asfalt 8 zapisuje stan gry na telefonie, a gdy jest dostępne połączenie z internetem, wysyła kopię również na swoje serwery. Niestety nie ogarnąłem, jak ściągnąć taki zapis na inne urządzenie. Ale możemy zrobić to ręcznie.
  2. Potrzebujemy programu do tworzenia kopii zapasowych aplikacji na Androidzie. Wykonujemy kopię na telefonie i przywracamy ją na komputerze. Jeżeli nigdy tego nie robiliśmy, przydałoby się najpierw co nieco podszkolić.
  3. Jednak niektóre programy do backupu wymagają roota. Zrootować emulator? Dokładnie. Możemy albo męczyć się przez ADB, albo ściągnąć zrotowane pliki z XDA. Zabijamy ukryte procesy BlueStacks, podmieniamy pliki i uruchamiany BlueStacks, na którym mamy już roota i SU.
  4. Przywracamy backup gry z telefonu i mamy „zsynchronizowaną” grę.

Wydaje mi się, że najważniejsze kwestie zostały omówione. Jeżeli macie jakieś pytania to zapraszam do zadawania albo szukania odpowiedzi w internecie.

Comments
  • Murzyński 2014-ty | Kącik NC 1 stycznia 2015 at 23:49

    […] Ale zanim 2014, to dwa wpisy z 2013, które nie załapały się na podsumowanie 2013 – sławne już „jak podłączyć pendrive do telefonu” oraz poradnik uruchomienia emulatora Androida na komputerze. […]

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and