Ile wygrać w loterii, aby już nie pracować do końca życia?
1

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się na irc, ile należy wygrać na loterii (totolotek), aby już do końca życia nie pracować. Wpłacić pieniądze do banku na lokatę i żyć z odsetek. Zainteresowałem się tak bardzo sprawą, że poświęciłem na nią kilka dni .

Nie mam stuprocentowej pewności, że moje wyliczenia są prawidłowe, jednak mam po cichu taką nadzieję . Proszę o ewentualne sprawdzenie.

Wzór do wyliczenia zysku z lokaty, uwzględniający wszystko co konieczne.

Wydaje się skomplikowany. Jednak jeśli przyjmiemy inflację 0.3% (kwiecień 2014), podatek Belki 19% i okres kapitalizacji 1 miesiąc to mamy:

Bo 1% = 0.01, jako przypomnienie.

Bank Zachodni, w którym mam konto, oferuje lokatę miesięczną z oprocentowaniem 2% rocznie (czerwiec 2014). Ponieważ interesuje nas procent miesięczny, dzielimy 2% przez 12.

Ile w takim razie dostaniemy po miesiącu, jeśli na koncie mamy milion złotych?

Mniej niż 1350 zł z miliona. Będziemy żyć jak „biedny bogacz”.

Dla dwóch milionów.

Blisko 2700 zł. Już może być, chociaż mogłoby nie starczyć.

Możemy w ten sposób robić dalsze rachunki. Przy 5 milionach mamy już co miesiąc ponad 6700 zł, które raczej powinny nam wystarczyć.

Podsumowując – jeśli w loterii wygrasz mniej niż milion złotych, nie rzucaj pracy. Potrzeba co najmniej kilka razy więcej. A to wszystko przy założeniu, że inflacja nie pożre za miesiąc naszych pieniędzy . I oczywiście trzeba jeszcze wygrać.

Comments
  • Murzyński 2014-ty | Kącik NC 1 stycznia 2015 at 23:50

    […] Z serii „NC uczy” – czy większa liczba losów na loterii = większe szanse wygranej?; ile wygrać, by nie pracować?; z dala od tanich powerbanków; co to obszar działania […]

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and