Logika Rockstara cz. 6 – Kim ja jestem?
0

W pięciu częściach udało mi się wykazać wiele niespójności, które są obecne w fabule GTA 3. Tak jak zapowiedziałem, z grą jeszcze się nie rozstajemy. Dzisiaj na tapetę bierzemy głównego bohatera. Będę tutaj w większości korzystać z pomocy GTA wiki.

Wyobraźmy sobie, że protagonista GTA 3 chce napisać CV do fabryki produkującej karmę dla psów, żeby go tam przyjęli na stanowisko przy taśmie. I nagle zaczęła go głowa boleć. O ile dla większości z nas ból przyszedłby w momencie wypisania wszystkich doświadczeń zawodowych czy hobby, tutaj pojawił się problem już na samym początku – Imię i Nazwisko: …

Dlaczego? Gdyż w ciągu całego GTA 3 ani razu nie pada imię ani nazwisko głównego bohatera. Z różnych źródeł dowiadujemy się jednak, że jest to Claude lub nawet Claude Speed. Jednak dlaczego imię to nie pada w trakcie gry? Wystarczy spojrzeć na poprzednie produkcje Rockstara i mamy odpowiedź.

Otóż to. W GTA 1 mogliśmy wybrać którą postacią chcemy zawojować miasto i nawet ją nazwać. Idąc dalej, nazywając postać w ustalony sposób mogliśmy nawet uruchomić czuty do gry. W GTA 2 zrezygnowano z nazywania postaci, a w GTA 3 do tego pomysłu powrócono. W plikach gry znajduje się pole do wpisania imienia, którego domyślnie nazwane jest „Claude”… Naprzód.

Claude pojawia się gościnnie w GTA SA, gdzie jest 10 lat młodszy, a mimo to nosi te same ciuchy. Co warte odnotowania – jego imię po raz kolejny nie pada. Ale w plikach gry mamy kolejny raz potwierdzenie, że to Claude. Szkoda, że musieliśmy to wyczytywać z tak skomplikowany sposób.

Mamy już pewność, że jest to Claude. Rockstar na swoich stronach też nazywa go Claude. Czy jest to Claude Speed?

Wyłazić fani mroku GTA 3.

Claude Speed był bohaterem GTA 2, którego akcja rozgrywa się albo w przyszłości (2013… Więc dzisiaj. Gdzie mój „miotacz prądu”?), albo tuż przed rokiem 2000 (więc czasy współczesne, gdy wydano grę). O tym, że jest to bohater gry nie ma wątpliwości, ponieważ w intrze gry pewien mafios przegląda jego kartotekę.

Z kartoteki wynika też, że Claude Speed ma 28 lata. Jeżeli założymy, że Claude Speed występuje w GTA 2 i 3 oraz, że akcja gry rozgrywa się w 2013 roku, to wychodzi, że w roku 1992 w GTA SA miał on kilka lat, co już jest bzdurą. Z kolei, jeżeli gra toczy się naprawdę w roku 1999, to wówczas w GTA SA miał lat 21, a w GTA 3 – 30. Pasowałoby.

Oprócz tego można zauważyć pewne podobieństwa między bohaterami z 2 i III (GTA2 to jedyna gra z serii GTA, która nie miała cyferki rzymskiej). Jednak te podobieństwa mogą być tak samo łudzące jak te, że Tommy z VC i Michael z V to ta sama osoba, więc to żaden argument.

Jakie jest zdanie Rockstara na ten temat? Wpadli jak śliwka w kompot i nie umieją tego należycie odkręcić. O ile przyznali, że bohater z Liberty City nazywa się Claude, to o nazwisku „Speed” mówili „może”. Dodali jeszcze „możliwe, że po prostu jest wiele złodziejaszków, którzy się Claude nazywają”.

Ile znacie osób z takim imieniem? Mi przychodzi na myśl tylko Claude Monet.

Według mnie wyglądało to następująco. W GTA 1 można było nazwać swą postać, w GTA 2 miała ona już z góry ustalone imię, jednak po jakimś czasie Rockstar pomyślało, że bekowe było nazywanie swojej postaci, dlatego postanowili powrócić do tego pomysłu. Całą grę stworzyli tak, żeby imię postaci nie było użyte. Jak to zwykle bywa w pośpiechu nie było czasu na myślenie i domyślnym imieniem miało być „Claude”, po które nie trzeba było daleko sięgać. Krótko przed premierą zdecydowano się nie dawać możliwości nazywania swojego podopiecznego i szybko pousuwano wszystko z tym związane. Stąd też nie wiemy kim kierujemy.

Sprawę zatuszowano, a gdy gracze zaczęli drążyć temat imienia postaci i czy jest to ta sama osoba z GTA 2, Rockstar typowo w swoim stylu wprowadziło nas w maliny, bo innej odpowiedzi niż „może”, która by zadowoliła wszystkich i dała deweloperom spokój, nie było.

Stąd wnioskuję, że Claude i Claude Speed to dwie różne osoby.  Jednak jeżeli zobaczycie gdzieś na internecie, że jest to jedna osoba, to musicie przymknąć oko – widocznie autor tego stwierdzenia inaczej interpretował. Błędnie.

Artykuł o imieniu Claude’a zrobił się strasznie długi – na jeden dzień wystarczy. Ale w kolejnej części przyjrzę się jednej bardzo intrygującej w nim rzeczy. Dlaczego Claude nie mówi?

To na kolejny artykuł, a tymczasem na zakończenie, pełnometrażowy film promujący GTA 2. Jego skrócona wersja została dodana jako intro gry, jednak dopiero oglądając ten ośmiominutowy film, można zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and