Byle zwalić na kogoś winę…
8

Jakby to powiedziała pewna osoba, „to nigdy nie było śmieszne, ale teraz to już nie jest śmieszne” .

Nie sądziłem, że napiszę notkę o VCMP. Jakby to powiedziała inna osoba, multi „istnieje tylko teoretycznie”. Zamiast jakiegokolwiek postępu w kierunku wydania nowej wersji – zastój. Zamiast forum z ogromem dyskusji – niedziałające forum. Wreszcie, zamiast rosnącej społeczności VCMP – malejąca.

Dla niewtajemniczonych dodam, że przez miesiąc nie działała wyszukiwarka serwerów. I jak taka gra ma zachęcać?

Całkiem niespodziewane złote dziecko, które już jest deweloperem dwóch multiplayerów (!), wyjechało z dosyć dziwacznym pomysłem. Pomysł polega na rzuceniu wsparcia dla poczciwego windowsa „ikspeka”. Innymi słowy, na tym systemie nie zagrasz już w FałCeEmPe.

W swoim pomyśle dzieciak argumentuje, że ta wersja systemu nie jest już wspierana przez majkrosoft, a także, że w ten sposób można by użyć narzędzi programistycznych, które na wspomnianym windowsie nie działają.

Gdy to przeczytałem, głośno się zaśmiałem. Jest to jawna próba zrzucenia wszystkich problemów multiplayerów na system operacyjny.

Jestem przeciwnikiem tego pomysłu, gdyż…

Rzucenie wsparcie oznacza nowe narzędzia programistyczne, a nie możliwości w grze
Nie jestem programistą, ale kilka razy poczytałem o nowych wersjach programów do kodowania. Nowe wersje wprowadzają nowe możliwości programistyczne (funkcje do zaprogramowania), co jest najbardziej widoczne w programach pisanych od zera. W multi do GTA sprawa wygląda nieco inaczej, bo multi korzysta z gotowej gry. A nowe narzędzia programistyczne w żaden sposób nie przyczynią się do lepszego zhakowania gry. Czyli to, czego nie można zrobić w VC, nie będzie można zrobić później i tak (np. drive-by przez pasażera).

Lepsze multiplayery nie myślą o czymś podobnym
W SAMP i MTASA gra w tej chwili tysiące osób. W ŁÓ i FałCeEmPe – setka… Łącznie. Nikt nie ma wątpliwości, że dwie pierwsze modyfikacje są dużo lepsze od dwóch ostatnich? Twórcy lepszych modyfikacji nie myślą o zaprzestaniu wsparcia dla XP. Koncentrują się na dodawaniu nowych rzeczy i ulepszaniu swoich dzieł…

XP wciąż z dużym udziałem na rynku
Według kwietniowych badań, niemal co czwarty komputer (połączony z internetem?) miał wgranego XP. Czy to mało?

Pamiętajcie o…
W chwili obecnej liczniejszymi grupami w FałCeEmPe są Arabowie, Brazylijczycy oraz inni mieszkańcy egzotycznych krajów. Oni mogą marzyć o komputerach, jakich my używamy. Dlatego XP nadaje się dla nich w sam raz.

Trzeba szukać graczy, nie tracić
Rozwinięcie poprzedniej myśli. FałCeEmPe to jednak mały multi, który powinien szukać graczy jak tylko się da. Będąc wybrednym i mając wyjebkę na XP zapewne straci więcej graczy, aniżeli zyska.

A jakie jest wasze zdanie?

Comments
 • WACEK 11 lipca 2014 at 17:35

  Wg. mnie jak zaczną kodzić multi tylko dla graczy mających system >= Windows 7 to ubędzie graczy jak nic. Mam nadzieję, że rzucono tylko taki pomysł, który nie koniecznie może wejść w życie, albo jest to jakaś kiszka nagłośniona tylko po to, żeby wokół vc-mp zrobiło się głośno.

 • Piterus 11 lipca 2014 at 20:57

  Za dużo brzydkich słów by padło jeśli miałbym napisać co na ten temat sądzę. Napiszę tylko jedno – jeśli do głowy przychodzą mu tego typu pomysły to niech lepiej z miejsca zrezygnuje z tej roboty…

 • admin 12 lipca 2014 at 22:08

  Na stronie ŁÓ jest ankieta w tej sprawie. Trzeba mieć konto i poszukać odnośnika w menu po prawej stronie. Pytanie jest jednak źle sformułowane, bo brzmi „czy używasz XP”. Ja nie używam, a mimo to jestem przeciw.

  Jeżeli też jesteście przeciw, to zaznaczacie w ankiecie „używam xp i nie zamierzam zmieniać systemu”. Nie ma co pisać komentarza, bo jak dzieciak jest uparty, to go nie pobijecie. Jest hamerykaninem, więc wyjdzie z jakimś angielskim zwrotem i leżycie ;).

 • Piterus 12 lipca 2014 at 23:05

  Jakkolwiek tłumaczyłby tę decyzję to na dłuższą metę tylko strzela w sobie i swojemu projektowi kolano jak nie wyżej z resztą pisać chyba tego tu nie muszę.
  Dziwi mnie czemu tymi projektami nie zajmują się osoby, którym chociaż trochę zależy na dalszym jako-takim funkcjonowaniu multi na rynku. Nie mowa już nawet o pomysłodawcy pomysłu opisanego wyżej bo chyba nawet ślepy zauważyłby, że spoczął na laurach i nie ma już takiej zapalanki jak chociażby rok temu jak dopiero co awansował czy trochę przed.
  Jeśli skupiając się tylko na Vice City to widząc choćby projekty typu VC Life czy aktywność niektórych osób na forum VCMP (którego częściej nie ma niż jest nawet teraz, w chwili pisania) dziwi mnie czemu nie odda się albo inaczej – czemu nie da się możliwości działania osobom, które wgl wykazując jakąś inicjatywę działania w tym kręgu. To chyba jasne, że gościu, który ma dwadzieścia sześć lat (niedługo urodziny) czy inne wiekowe (jak na granie) osoby nie będą już tyle czasu poświęcać na kodzenie w tym czy innym projekcie i tempo rozwoju moda nie będzie już takie jak powinno.

 • admin 12 lipca 2014 at 23:41

  Kto ma 26 lat? VR?

 • Piterus 12 lipca 2014 at 23:42

  Ta

 • admin 12 lipca 2014 at 23:44

  VR ma wyjebane na wszystko. On sam oficjalnie napisał, że ma w dupie hakowanie jego multi. „Jak rozjebie, to rozjebie, trudno”. Ale nie chce dać nikomu dostępu do tego co zrobił.

 • Przegraliśmy bitwę, ale… | Kącik NC 9 sierpnia 2015 at 01:15

  […] Windowsa XP” (był to także jego ostatni wpis na tym forum), a miało to związek z próbą zaprzestania wsparcia tej wersji systemu operacyjnego dla LU i VCMP. Nie wiadomo, na ile deweloperzy wzięli sobie wyniki […]

 • Post a comment

  Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and