Eksport archiwum AQQ
7

Po komunikatorze AQQ już nie płaczę. Wydawało mi się, że trudno pozbyć się czegoś, z czym miało się styczność codziennie przez 5 lat. Nic bardziej mylnego. Moja przesiadka na Pidgina (którą opisywałem tutaj) przebiegła z niewielkimi problemami, ale się udała. Sam Pidgin to fajny komunikator, ma niemal całą funkcjonalność AQQ, czego chcieć więcej? Brakowało mi jeszcze mojego archiwum rozmów…

W tym poradniku dowiecie się jak zrobić eksport archiwum AQQ na niemal dowolny format. O ile ten format jest udokumentowany albo łatwy do rozgryzienia :). W szczególności, pestką powinien być eksport archiwum AQQ do WTW.

Lista rzeczy:
* AQQ
* wtyczka Archeolog
* ostatnia beta wersja WTW
* program do zarządzania bazami SQlite (np. SQLite Manager jako wtyczka do Firefoxa)
* chęci

1. Rozpoczynamy od instalacji wtyczki Archeolog dla AQQ. Następnie otwieramy wtyczkę, przechodzimy na zakładkę Eksport i wybieramy „.dcc/.dc2”. Tworzymy na pulpicie nowy folder, do którego wtyczka skopiuje nam nasze rozmowy. W zależności od wielkości archiwum może to chwilę potrwać.

2. Zamykamy AQQ ;).

3. Odszukujemy najnowszą betę WTW, pobieramy ją i instalujemy. W międzyczasie możemy poczytać o zaletach WTW nad AQQ. Projekty te rywalizują ze sobą i trudno mi ocenić, który z nich wygrywa. Chociaż po wprowadzeniu opłat w AQQ, WTW ma szansę zostawić konkurenta w tyle.

4. Po co nam WTW? Jest to chyba jedyny program komputerowy, który potrafi przyjąć archiwum z AQQ i je przerobić na ciekawsze formaty niż wyciągnięte z kosmosu „dcc”. Poza tym, komunikator zbiera dużo fajnych opinii. Być może ktoś się skusi, by pozostać z nim na dłużej.

5. Uruchamiamy WTW. Zakładamy konto lokalny, nie musimy konfigurować kont sieciowych (gg, jabber itd.). Przechodzimy do archiwum rozmów, zakładka Konserwacja. Jest tam opcja importu archiwum AQQ. Postępując zgodnie z poleceniami, podajemy ścieżkę do katalogu z rozmowami (to ten nasz nowy folder na pulpicie).

6. Ponownie czekamy, mniej lub więcej. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, możemy teraz czytać nasze archiwum z AQQ w WTW.

7. Teraz najciekawsza sprawa. Archiwum WTW zapisane jest w pliku SQLite3. Odszukujemy plik database.sq3 w %appdata%\.wtw\profiles\<profil>\.archive. Możemy podejrzeć jego zawartość naszym programem do zarządzania bazami danych.

Osiągnęliśmy już niemal sukces. Archiwum AQQ mamy w postaci bazy SQLite, która jest zawsze do naszej dyspozycji. Teraz to już pozostaje nam określić, jak chcielibyśmy ją przerobić. Wskazówka: możemy użyć np. skryptu PHP, aby pobierał zawartość bazy, a następnie zapisywał ją do plików tekstowych, posegregowanych w katalogach z nazwiskami naszych rozmówców. W ten sposób udało mi się uzyskać pliki htmlowe… A więc format archiwum używany w Pidginie. I działa bez zarzutu. Poniżej obrazek z wczoraj… Jak widzicie, wszystko działa. A o to właśnie chodziło!

Jeżeli nie macie pomysłu jak wykonać ostatni krok – piszcie.

Comments
  • hm 22 lutego 2014 at 11:54

    Możesz na maila odpisać ? niewiem jak zrobić export. Zrobiłem kopiowanie z archiwum – plikow dc2 (bez wtyczki archeolog)  ,a potem odpalam wtw i mam tam import plikow do formatu gg7/8  , klikam na jakis plik dc2 i nic. Poza tym powinien wtw wgrać cały folder ? bo plikow wtw mam ze 400 (masakra )

  • admin 22 lutego 2014 at 20:08

    Zrób jak napisałem. Wtyczkę archeolog, skopiuj archiwum na pulpit. Wtedy odpalasz WTW (pamiętaj, musi to być najnowsza wersja beta, z linku jakiego podałem) i tam jest import z AQQ.

  • Elcia 31 marca 2014 at 14:43

    Czy mógłbyś napisać krok po kroku jak w SQLite Manager zamienić bazę archiwum na pliki html ? Niestety jestem zielona w tych sprawach Dzięki

  • admin 31 marca 2014 at 19:35

    Z sqlite menedżera możesz zrobić jedynie eksport do excela, ale będzie to tak rozpierniczone i nieczytelne, że to nie jest najlepsze rozwiązanie. Aby przekształcić to na html, potrzeba nieco więcej niż 5 minut, głównie dlatego, że wiadomości należy w jakiś logiczny sposób pogrupować. I w taki jaki tobie się podoba. Jeżeli potrzebujesz z tym pomocy, to zostaw mejla w odpowiednim polu nad treścią komentarza.

  • admin 2 kwietnia 2014 at 14:20

    Ta wtyczka działa najprawdopodobniej tylko pod AQQ 32 bity, możliwe że masz wersję 64. Ale w sumie ten krok z Archeologiem można chyba pominąć. Przeszukaj folder Wapster czy AQQ, który jest gdzieś schowany w moich dokumentach. Wydaje mi się, że tam też był jakiś folder z plikami dcc czy dc2. Nie mam jak tego sprawdzić, bo od AQQ uwolniłem się kilka miesięcy temu.

  • Konik 18 lutego 2015 at 18:50

    Zrobiłam import z aqq do folderu iiiii… nie wiem co dalej. Nie wiem jak zrobić z tego html. Bardzo proszę o pomoc :<

  • admin 21 lutego 2015 at 12:23

    Musisz mieć komunikator WTW by przejść do kolejnego kroku :).

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and