Łukasz Warzecha „Lech Kaczyński – ostatni wywiad” recenzja
0

Dzisiaj śp. Lech Kaczyński obchodziłby urodziny. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę przy terminalu gazowym.

Kilka tygodni temu usłyszałem o książce „Ostatni wywiad”, w której Łukasz Warzecha prowadzi obszerny wywiad z ówczesnym prezydentem. Wywiad ten nie został dokończony z uwagi na tragiczne zdarzenie w Smoleńsku. Co czuł wtedy autor, trudno powiedzieć, ale z pewnością był świadom, że jest w posiadaniu niezwykle cennego materiału, który za zgodą Marty Kaczyńskiej trafił do księgarni. Autor reklamuje pozycję jako „swoisty testament” prezydenta. Postanowiłem to sprawdzić.

Tematy poruszane w książce formułowane są w przeważającej mierze do okresu kadencji prezydenta, więc omawiana jest jego prezydentura, rozpad rządu PiS-LPR-Samoobrona, kłótnie z PO (chyba najciekawsze) oraz liczne nagonki medialne. W mniejszym stopniu poruszono okresy komunistyczne oraz okres urzędowania jako prezydent Warszawy.

Szukałem „swoistego testamentu” i niestety nie znalazłem. Oprócz wspomnianych wypowiedzi dotyczących współpracy z partią Donalda Tuska, które można traktować jako „scena polityczna zza kulis”, nie znalazłem za wiele interesujących fragmentów. No, może poza tym, że ktoś stawiał warunek „wódki jest jak lodu i tu się pije pierwsze 30 kolejek, potem kto chce” . Kto to powiedział i gdzie – dowiecie się już z wywiadu Warzechy.

Książka doczekała się w tym roku reedycji z wstępem Jarosława Kaczyńskiego, gdyż w momencie premiery, w roku 2010, została ona „przemilczana”. Poszedłbym odważnie dalej stwierdzając, że gdyby nie wydarzenia z 10. kwietnia, dziś mało kto pamiętałby o tej książce, bo przeciętnego czytelnika nie zaciekawi.

Być może zainteresują się nią bardziej obserwatorzy sceny politycznej, pamiętający lepiej prezydenturę Kaczyńskiego. Ode mnie 3/5.

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and