V powodów, żeby odstawić IV
0

Wraz z wydaniem GTA5, wiele osób na GTAF zadeklarowało, że GTA4 odstawią na półkę, gdzie będzie się kurzyć. Powiedzieli też, że trudno będzie im też wrócić do tej gry. Oto 5 rzeczy, które według mnie przesądziły o tym, że IV zebrało dużo negatywnych opinii.

1. Za duży skok w porównaniu z poprzednimi gta. IV jest już grą bardziej realistyczną niż zręcznościową. Policjanci szukają w miejscu, gdzie nas ostatnio widziano. Czołowe zderzenie ze ścianą powoduje wyrzucenie Niko Bellica przez przednią szybę. Roman stale nalega na spotkanie. Oczywiście, część z tych nowości była na tyle ciekawa, że ludzie zdecydowali, aby dodać je do starszych gta jako mody. Ale summa summarum, zmian tych było za dużo jak na jeden raz. Również należy odnotować ubytek niektórych rzeczy urozmaicających grę jak nitro, statystyki czy choćby fryzjer. Z drugiej jednak strony, gdyby zmian było mało, byłoby wielkie oburzenie, że płacimy duże pieniądze za to co już było, patrz kolejne odsłony fify.

2. Wymagania ponad normę. IV to pierwsza gra, która wymagała nowej konsoli czy lepszego komputera. To stawiało graczy w zakłopotanie. Wciąż popularny w tamtych dniach (i w dzisiejszych z pewnością też) play station 2 miał zostać spakowany do kartonu, a nowiutki play station 3 za ogromne pieniądze – kupiony. Czy warto modernizować sprzęt z jednego powodu? Ponadto fatalna optymalizacja pod kątem Windowsa. O ile minimalne 2 rdzenie procesora i 1,5 giga ram nie robią dzisiaj sporego wrażenia, to nie zapewniało to komfortowego grania, gdyż konwersja gry z konsoli na PC została wykonana słabo, głównie efekty specjalne zostały zrobione nieudolnie. Gracze musieli bawić się w edycję ukrytych ustawień, a Rockstar w robienie łatek. Za których pieniędzy od graczy nie dostanie, więc średnio się to opłaca.

3. Za dużo formalności. Rockstar Buenos Vista Social Club do pogrania w multi, Games for Windows Live do osiągnięć w singlu i również do łączenia z innymi graczami, między to jeszcze gdzieś Xbox live (mimo, że chcę zagrać na komputerze i nie mam xboxa). Było tego za dużo i jeszcze nie działało jak należy, wystarczy przypomnieć wszystkie poradniki, jak zarejestrować się w tych usługach. Ja też się z tym męczyłem. I do dzisiaj nie zagrałem w multi, mimo że posiadam oryginalną kopię epizodów. Warto dodać, że Microsoft zapowiedział koniec usługi Games for Windows Live. Ma ona zostać definitywnie wyłączona za rok.

4. Zamieszanie z epizodami. Pierwsze było gta IV. Chciałeś oryginał, płaciłeś grubo ponad 100 zł. Być może 150 zł jak pamiętam. Potem epizody. Zamiast zrobić z tego dodatek (na PC), to była to osobna gra. Mimo, że mapa pozostała ta sama, większość pojazdów ta sama, mechanizm gry ten sam, to jednak po raz kolejny płaciłeś te 100 zł. Po wszystkim wydano edycję kompletną, a więc powyższe dwie gry jako jedna. Kolejne 100 zł. Również osoby modyfikujące grę miały ból głowy, na którą wersje gry stworzyć mod. Nie wiem jak jest obecnie, ale alternatywny multi IVMP wymaga podstawowej gry, z kolei popularne Vice Rage było przeznaczone dla epizodów.

5. Liberty nie przyciąga. Liberty City zawsze było przedstawione jako miasto typowo urbanistyczne, bród, smród, korki, brzydka pogoda. A obok mamy Vice City i San Andreas z piękną pogodą i zapierającymi dech w piersiach widokami. W którym miejscu woleli byście się znaleźć? Dlatego właśnie przedstawienie Liberty jako „najgorszego miejsca na ziemi. Ponownie” nie jest najlepszym rozwiązaniem do przykucia uwagi gracza.

IV było dużym skokiem w stosunku do poprzednich gta. Rockstar popełniło kilka błędów, których dałoby się uniknąć. Widzę tutaj wiele podobieństw do Windowsa Visty. System również był nieco odmienny w stosunku do poprzednika, z wysokimi wymaganiami, dlatego nie zebrał pochlebnych opinii, a co za tym szło, wyczekiwania następcy rosły. Szkoda, że Rockstar nie postanowił na tej lekcji skorzystać. A mieli na to dwa lata czasu. Tym samym jednak zapewnili sobie dosyć szybką i zapewne długo trwająca sprzedaż GTA V.

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and