Analiza wyników wyborów i PRAWDZIWE wyniki wyborów
3

W niedzielny wieczór zorganizowałem sobie prawdziwy „wieczór wyborczy”. Na pierwszym planie na monitorze włączony Twitter, na którym śledziłem komentarze innych osób o wyborach. W tle TVP Info, cycki Tadla i Kraśko bez okularków. Gdzieś obok irc i komunikator. W ręce piwko, bo atmosfera zrobiła się gorąca. I tak 4 godziny.

Mój głos na Nową Prawicę
Zacznę od tego, że poszedłem na wybory z zamiarem zagłosowania na kandydata z okolic (był kandydatem Nowej Prawicy). Pomyślałem „niech ma jeden głos więcej”. Dostaję kartkę i zonk – „jak on się kurwa nazywał?”. Nie mogąc sobie przypomnieć, zagłosowałem na przypadkową osobę, która była w partii Korwina. Nie obchodziło mnie to, czy ta osoba się dostanie, czy w ogóle coś zrobi jeśli się dostanie – ważne, że głos był na Nową Prawicę, co w statystykach zostanie ujęte. Dlaczego zagłosowałem akurat na tę partię? Bo mam dość „wielkich graczy”. PO, PiS, PSL… Oni byli już u władzy i pokazali ile potrafią. Chciałbym zobaczyć jakieś tupnięcie na scenie politycznej. A od posłów Korwina… Nic nie oczekuję. Europosłowie robią niewiele i również niewiele mówi się o nich w telewizji. A na tematy z polskiego podwórka polityki poświęca się 10 minut dziennika. Widocznie nie ma co mówić o brukselskiej polityce.

Maści nie starczy
Po ogłoszeniu wstępnych wyników, Twittera zalało mnóstwo negatywnych komentarzy odnośnie Korwina. Oto niektóre z nich:

#WyboryEuropy Jest mi wstyd i jestem zażenowany tym,że w Polsce znaleźli sie ludzie,którzy zagłosowali na Nowa Prawicę . 7%? Naprawdę ????!!

Jest szansa, że zwiększy się potok turystów do Polski – będą chcieli zobaczyć, skąd się biorą takie cuda jak #JKM #WyboryEuropy

Głosowanie młodych 18-25 Niesamowite… JKM 28,5 PiS 21,5 PO 19,3 Ruch Narodowy 6,0 PSL 5,7 TR 5,5 SLD 5,1 PR 4,1 #EP2014

Śląsk przeprasza za wybór JKM #WyboryEuropy

#wyboryeuropy WSTYD mi za ten kraj, WSTYD mi za te 7.2 dla korwy… Bedziemy wysmiewani w Europie po pierwszym wystąpieniu #knp

I tak dalej. Cała masa bólu dupy. Poczekajmy kilka miesięcy, wtedy się wypowiemy.

JKM = Palikot? Chyba nie
Wiele osób podkreśla, że to młodzi ludzie „z gimbazy” zapewnili Korwinowi wysoki wynik oraz, że zrobili to „dla beki”, porównując przy okazji obecny wynik Nowej Prawicy do wyniku Ruchu Palikota sprzed kilku lat, gdy gimbaza pomogła. Tych dwóch panów nie można jednak porównywać. Palikot mówił niemal cały czas o marihuanie, księżach oraz pedałach co młodzieży się spodobało (szczególnie pierwszy punkt!). JKM ma szersze horyzonty.

Największy wygrany – JKM
Co jak co, ale te wybory były dla niego udane. Dzisiaj nazwisko Korwina wymieniane jest co chwilę w telewizji i pada z ust zarówno dziennikarzy, jak i polityków. Porównując to do unikania JKM w mediach kilka lat temu, to odniósł duży sukces. Doliczyć do tego 4 europosłów – czego chcieć więcej?

Najwięksi przegrani – politycy, sportowcy, odłamowcy
Politycy, bo wyborcy przestali im wierzyć i stąd mamy niską frekwencję.
Sportowcy, bo się nie dostali (mimo nazwiska). I dobrze!
Odłamowcy, czyli Palikot, Gowin, Ziobro, którzy uciekli ze swych matczynych partii, aby realizować swoje cele. Na razie ich nie zrealizują, bo nie przekroczyli progu.

Dosyć pierdolenia
Tyle chciałem powiedzieć słowem wstępu . Ponieważ lubię analizować wykresy, tabelki i liczby, chciałbym skupić się na wynikach eurowyborów.

Frekwencja: 23,82%.
Aby obliczyć frekwencję bierzemy liczbę głosów oddanych (ważnych i nieważnych) i dzielimy przez liczbę wyborców. Jednakże do wyliczenia procentowych udziałów partii bierze się pod uwagę jedynie ilość głosów ważnych. Oznacza to, że jeśli ktoś chce pokazać swój bunt to może albo siedzieć w domu i nie iść na wybory albo iść i oddać nieważny głos. W obu przypadkach taka decyzja nie wpłynie na wyniki partii.

Wyniki „prasowe”
PO 32,13%
PiS 31,78%
SLD 9,44%
NP 7,15%
PSL 6,80%

 

 

 

 

 

 

 

Nazwałem te wyniki „prasowymi”, gdyż takie zostały przedstawione w prasie oraz pozostałych środkach masowego przekazu. Przedstawiają one ilość ważnych głosów oddanych przez wyborców. Jeżeli pamiętacie moje poprzednie artykuły o polityce, to wynik ten nie oddaje najlepiej faktycznego stanu rzeczy…

Prawdziwe wyniki wyborów do Europarlamentu

Wykres przedstawia poparcie polityków w skali całego kraju. I różnice wcale nie wydają się być takie duże. Wystarczy „przenieść” kilka procent z słupka „nie głosowali” na np. PSL – i partia ta detronizuje Platformę! A konkretnie to wystarczy 6 punktów procentowych czyli 2 miliony wyborców. Co ciekawe, w przypadku NP i PSL wystarczyło zaledwie poparcie 1,7% Polaków, aby obie partie mogły wprowadzić po 4 posłów.

A tu jeszcze porównanie wyników „prasowych” i „prawdziwych”.

 

 

 

 

 

 

Gimbaza dla Korwina?
Nie mam dostępu do pełnych danych dotyczących rozkładu głosów w grupach wiekowych, więc bazuję na wynikach sondażowych oraz z 91% komisji wyborczych (pozostałe 9% pozamieniało nam nieco ostateczne wyniki wyborów – według 91% komisji PiS wyprzedało PO, by na końcu zamienić ich miejscami. Podobnie PSL i NP. Dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby one również namieszały co nieco w dalszej części artykułu.) źródło

W grupie wiekowej 18-25 lat rozkład głosów wypadł następująco:
NP 28,5%
PiS 21,5%
PO 19,3%
Ruch Narodowy 6%
i cała reszta poniżej 6%

W tej grupie wiekowej frekwencja była najniższa i wynosiła 17%. Zatem prawdziwe wyniki młodzieży to:
wyjebka na wybory 83%
NP 4,85%
PiS 3,66%
PO 3,48%
Ruch Narodowy 1,08%

Oznacza to, że mniej niż 5% „gimbazy” zagłosowało na Nową Prawicę. Czy zatem mamy prawo mówić o tym, że Nowa Prawica zawdzięcza dobry wynik dzięki młodzieży? Skądże. Przecież tylko 5% z tej grupy na nich zagłosowało, a mówimy o całym młodym pokoleniu.

W podobny sposób możemy analizować pozostałe grupy, ale po co? Myślę, że podałem wystarczająco dużo przykładów pokazujących „manipulacje” stosowane przez media .

Unieważnić głosowanie?
W Krakowie w tym samym czasie toczyło się referendum w sprawie organizacji Igrzysk Zimowych w roku 2022. Aby głosowanie było wiążące, musiało się wypowiedzieć co najmniej 30% mieszkańców. W przypadku wyborów do europarlamentu, frekwencja nie przekroczyła nawet 25% i stąd zaledwie nieco więcej niż pół miliona Polaków przesądziło o losach PSL i NP. Czy nie powinna być wprowadzona reguła „minimalnej frekwencji” tak jak w wyborach referendalnych?

Comments
Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and