Czekamy
1

Jak dobrze pamiętam, to na Bez Szkiełka pojawiła się kiedyś notka o tym, jak długo gracze czekają na zero czwórkę VCMP, a w tym czasie wydano kilka wersji SAMPy oraz GTA 4. Dzisiaj notka wciąż jest aktualna, tylko z poszerzoną listą – wydano DUŻO wersji SAMPy oraz GTA 4, epizody, Chinatown Wars i 5.

Słówko o GTA V. Gra będzie dostępna oficjalnie za jakieś 24 godziny, ale przez wpadkę mamy okazję ściągnąć wersję z wycieku, która nie będzie niczym różnić się od „prawdziwej”. Żeby zadziałało, trzeba mieć zmodyfikowanego Xboxa, co dokładnie, to się nie orientuję. Na internecie co chwilę pojawiają się filmy albo przekazy wideo na żywo z grania w najnowsze GTA, które Rockstar konsekwentnie usuwa. Całego internetu nie zbanują.

Wracamy do VCMP. Czekamy, czekamy i nic. Beta 2 została zakończona. Całe szczęście, bo błędy zaczęły się już rozmnażać. Czarnuch awansował i podobno coś robi. A ja postanowiłem skorzystać z okazji i pograć z Deweloperem.

Kiedyś wspominałem, że najprawdopodobniej Deweloper będzie dążył do wydania najnowszej wersji przed powrotem do nauki. Z tego co wyczytałem, to w jego kraju studia rozpoczynają się końcem sierpnia i trwają do końca maja. Szczerze, to też bym tak wolał. Więc powinien już wrócić do uczenia się (w innym mieście). Tymczasem gadałem z nim do pierwszej czy drugiej w nocy (+1 godzina do jego strefy czasowej). Albo miał wtedy wolne, albo go wyrzucili .

Wtyczka bassu
Tego akurat nie widziałem na własne oczy, ale raczej większej filozofii nie ma. Nowe fał ce em pe może korzystać z wtyczki bass de el el, która służy do odtwarzania plików muzycznych i przekazów dźwiękowych na żywo.

Własne bronie
Podczas bety 2 pokazano możliwość używania własnych map, więc nie musimy ograniczać się do tego, co oferuje VC. Od teraz nie musimy się też ograniczać co do broni, możemy bowiem dodać swoje. Mamy na nie pełny wpływ, od jej własności (weapons.dat) po efekty wizualne i dźwiękowe (schowane w archiwach gry). Możemy więc stworzyć snajperkę z naszą ikonką w hudzie, z dowolnym obrazem jako celownik, z odgłosem orgazmu jako strzał i szybkością przeładowania jak piorun. Oprócz tego można wykorzystać broń jako ubiór. W przykładzie widziałem użycie czerwonej czapy Mikołaja, postać nosiła ją na głowie. Już widzę jak turkusy zrobią sobie turbany i będą grać.

Twoje ikonki
Inna rzecz, która nas nie ogranicza, to ikonki na radarze (np. literki od zleceniodawców). Możemy wybrać dowolny plik graficzny i umieścić go na mapie VC jako punkt orientacyjny.

Skrypty po stronie klienta?
W związku z powyższym zapytałem, czy można również umieszczać obrazki na ekranie graczy. Deweloper odparł, że zostawi to sobie jako skrypt client-side. Chociaż jeszcze systemu tego nie ma, to z pewnością byłby to duży krok w kierunku „nowoczesnych” MP do GTA, gdzie taka możliwość jest już od dawna.

Spektakl
Do zero cztery dodano opcję podglądania gracza, jednak nie tak jak było to dotychczas – na ekranie spawnu naciskaliśmy ustalony klawisz i obserwowaliśmy poczynania śledzonej osoby. Od teraz obserwować możemy kiedy chcemy, ponieważ podglądanie zostało funkcją do użycia w skrypcie, możemy ją więc swobodnie wywoływać, bez /kill.

Moje auta?
To pytanie musiało paść. Skoro możemy ustawiać już tyle własnych rzeczy, to koleją rzeczy, podobny los spotka wygląd postaci i samochody. Niezupełnie. Deweloper odparł, że dodanie aut byłoby bardzo trudne (coś nowego). Odparłem, że zrobienie takiego czegoś do singla pewnie też nie było łatwe [przypomnienie – Deweloper zrobił mod do singla VC, za pomocą którego możemy dodawać nowe auta do gry, bez żadnych podmianek. Za mod ten zdobył uznanie społeczności, wiele nagród i wyróżnienia]. Odparł krótko: tak [nie było to łatwe]. Po czym dodał, że raczej w tej wersji [VCMP] tego nie będzie.

Konkluzje
Na razie nic nie wskazuje na to, aby wydano tę modyfikację publicznie. Prace trwają i to w myśl zasady „lepiej zrobić bardzo, bardzo dużo raz na kilka lat niż trochę co jakiś czas”. Mnie osobiście dziwi przekładanie ostatniej z wymienionych rzeczy na późniejszą wersję VCMP. Jakiś rok temu mówiło się, że maks ukończy zero cztery i będzie to ostatnia aktualizacja tego MP. Teraz sprawa wygląda inaczej, głównie dlatego, że ma 7 osób do pomocy. Z których nie wiadomo kto, oprócz Murzyna, pomaga.

Comments
  • NC 9 maja 2016 at 18:12

    Odkop. Po trzech latach ten MP został wyposażony w skrypty po stronie klienta, dodawanie własnych samochodów oraz postaci.

    Widzicie pewną niekonsekwentność?

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and