Jesteś Bogiem recenzja filmu i książki
2

Po tym jak byłem na koncercie zespołu Kaliber 44, postanowiłem zagłębić się jeszcze na moment w świat hip-hopu. W komentarzu pod notką Piterus stwierdził, że K44 został negatywnie przedstawiony w filmie „Jesteś Bogiem”, opowiadającym historię Paktofoniki i Magika. Postanowiłem więc sprawdzić u źródła i tym sposobem… Wypożyczyłem książkę.

Na początek uściślijmy, jakie jest powiązanie książki i filmu.

Książka rozpoczyna się dłuższym wywiadem z jej autorem, Maciejem Pisukiem, w którym opowiada on, jak chciał stworzyć film o współczesnych bohaterach. Wybór padł na Magika z Paktofoniki. Pan Pisuk jeździł na Śląsk, spotykał się z pozostałymi członkami zespołu (Rahim i Fokus), także z żoną Magika i pisał scenariusz do filmu. Chciał, aby film miał ich autoryzację. Od początku zakładał, że ma to być prawdziwa historia. Przez kilka lat szukał reżysera, który sfinalizowałby jego dzieło. Było to ciężkie zadanie, bo taka „prawdziwa” historia sprzedaje się gorzej niż „podkoloryzowana”. I tak z wywiadu dowiemy się np.

Spojler Pokaż

Oczywiście scenarzysta na takie propozycje nie przystał. Długo więc szukał reżysera, który spełni jego wymogi, aż w końcu znalazł. Tylko, że

Spojler Pokaż

Po kolejnych perypetiach zapadła decyzja o wypuszczeniu scenariusza w formie książki wraz z materiałami dodatkowymi. Nastąpiło to w 2008 r. Następnie książkę „odkrył” reżyser Leszek Dawid, który nakręcił na jej podstawie film, który ukazał się w kinach w 2012 r. Do tego wydano nową edycję książki, wzbogaconą o dodatkowe materiały (np. zdjęcia z planu) oraz naniesiono poprawki do scenariusza w formie przekreśleń, które elementy zostały wyrzucone z filmu.

Książka i film nawzajem się uzupełniają. Po przeczytaniu książki nie miałem wyobrażenia co do kilku scen, więc miałem je okazje potem zobaczyć w filmie. Odwrotnie, niektóre szczegóły w filmie trwają sekundy i widz może ich nie dostrzec jak np.

Spojler Pokaż

Wiemy na czym stoimy, więc przejdźmy dalej.

Moja ocena filmu oraz książki to… 3/5…

Uzasadnienie.

Spojler Pokaż

Comments
 • pt0k 1 marca 2016 at 10:22

  PIOTR MAGIK LUSZCZ – OSTATNI SKOK W KARIERZE (REKORD SKOCZNI)

 • admin 3 marca 2016 at 21:03

  O właśnie. Wiele osób szydzi z śmierci Magika (sam też poniekąd to zrobiłem). Niby nie powinniśmy śmiać się z śmierci, a tym bardziej samobójczej, to w przypadku Magika jakoś to uchodzi.

  Kończąc myśl rozpoczynająca notkę – nie uważam, by Kaliber został w filmie negatywnie przedstawiony. Były raptem dwie sceny – pierwsza, w której Abradab, Joka i Magik naśmiewają się z Fokusa (albo Rahima), druga w której trio się pokłóciło. Według mnie to żaden argument, by nie lubić K44.

 • Post a comment

  Jeśli chcesz poprawić komentarz JUŻ ZAPISANY, odśwież stronę. Pojawi się wówczas odnośnik, który należy nacisnąć. Możesz to zrobić jedynie w ciągu 5 minut od opublikowania komentarza.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and