Ile dać do koperty na wesele?
13

Jesteśmy w samym środku sezonu ślubnego i w związku z tym pojawia się odwieczny dylemat gościa weselnego – ile dać?

Zacznijmy od podstaw – dlaczego pieniądze? Wiadomo, najłatwiej, problem prezentu mamy z głowy. Powód jest jednak łatwo wytłumaczalny – gdyby zabronić gościom kopert, każdy z nich musiałby kupić prezent. O ile fajnie jest dostać zegar, odkurzacz, mikrofalówkę, komplet pościeli i inne rzeczy codziennego użytku, których być może nie posiadamy, tak kłopotem będzie, jeśli dostaniemy np. 3 odkurzacze. Co wówczas z nimi zrobić? Sprezentowanie koperty ten problem rozwiązuje. Nie jest oryginalnie, ale nikt nie będzie mieć pretensji.

Przejdźmy do meritum – ile?

Przyjęło się, by koperta przynajmniej pokrywała opłatę za przysłowiowy „stołek”. Wynika to stąd, że koszt sali stanowi w przybliżeniu 50% kosztów całego wesela (dokładna liczba jest trudna do oszacowania i wynika przede wszystkim z ilości gości oraz stawek za salę, alkohol, muzykę, pozostałych atrakcji, jednak powinna wynosić gdzieś w okolicach 50% +/- 10%).

Nie oszukujmy się, nikt nie nastawia się, że na weselu „da się zarobić”, bardziej dąży się do tego, by dopłata była jak najniższa. Dlatego jeśli goście zapłacą za „stołki”, Para Młoda musi wyłożyć drugie 50% – powiedzmy, że poziom akceptowalny. Jeśli jednak (o czym niżej) wszyscy dadzą przynajmniej 50 zł od osoby więcej, a rodzina jeszcze więcej, może się okazać, że dopłata do wesela to 35-40%, czyli całkiem w porządku! Z drugiej strony, jeśli przeciętna koperta będzie poniżej ceny sali za jedną osobę, to dopłata może wynieść np. 60%, a to już jest sporo.

Wybierając się na wesele, dobrze jest się zorientować, jaki jest koszt sali. Pytać wprost nie wypada, bardziej polegajmy na internecie, intuicji oraz doświadczeniu – ale uwaga, nie pytajmy się osób, którzy ostatni raz na weselu byli ho-ho temu (np. rodziców, bowiem oni znają „cennik” sprzed kilku, kilkunastu lat nie pojmując, że czasy się zmieniły ) . Z własnej wiedzy mogę powiedzieć, że 1-dniowe wesele na sali o „podwyższonym” standardzie to koszt 200 zł/osobę. Podobną kwotę zapłacą Państwo Młodzi za 2-dniowe wesele z salą w małej miejscowości.

Bazując na tym przykładzie widzimy, że para powinna dać co najmniej 400 zł do koperty, ale, by Młodzi mieli coś na plusie, warto wyrównać do 500 zł – i tę właśnie kwotę przyjmuje się jako… Przyjętą. O ile jesteśmy dla Pary Młodej kolegami, bowiem im bardziej jesteśmy z nimi spokrewnieni, tym kwotę tą należy podbić o kolejne stówki – ile dokładnie, tego na dzień dzisiejszy nie powiem.

Co jednak, gdy 500 zł dać nie możemy? Dajmy zatem tyle, ile damy radę. Na pewno będzie to lepsza opcja niż obarczona różnymi legendami „pocięta gazeta w kopercie” . Z drugiej strony jednak nie zjeżdżajmy do kwot typu 50 zł za osobę! Wiem, że to trudny dylemat, bo jeden z moich gości sam początkowo z chęcią zadeklarował, że przyjdzie, po czym wyszły pewne problemy finansowe. Powiedział mi o tym z zaskoczenia. To, co samo przyszło mi na ślinę to „pieniądze nie są najważniejszą” – bo rzeczywiście nie są. Mimo wszystko cieszyłbym się, że by był. Ale też ani ja, ani on zapewne nie zaakceptowałby sytuacji, w której przychodzi na wesele za pół-darmo. Trudna sytuacja do wybrnięcia.

Z drugiej strony istnieje niepisana reguła, z którą nie do końca się zgadzam, „ile ci dają, tyle zwrócisz”. Większość kopert podpisana, więc wiadomo kto ile dał. Wówczas, jeśli dostaniemy od kogoś np. 100 zł, to ile my damy jemu, gdy będzie brał ślub? Odpowiedź jest prosta – tyle samo, nie zważając na żadne inne czynniki. Tak jak wspominałem, nie do końca z tym podejściem się zgadzam, jednak gdzieś sumy, jakie dostaliśmy od innych, będą siedzieć w podświadomości.

Mam nadzieję, że notka ta wyjaśni nieco wątpliwości gościom weselnym i pozwoli spać spokojnie po nocach bez pytań „czy nie dałem za dużo? A może za mało?” .

Comments
 • Gudio 17 lipca 2018 at 16:53

  Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!

 • NC fon 17 lipca 2018 at 19:41

  Jeszcze trochę naciesze się kawalerskim życiem, ale dzięki!

 • Piterus 18 lipca 2018 at 00:21

  Tematycznie lecisz widzę

 • Stoku 18 lipca 2018 at 14:29

  A moje zaproszenie jeszcze nie doszło, dlaczego?

 • NC fon 18 lipca 2018 at 20:58

  Piterus, powiem tak, miałem jeszcze okazję być aż dwukrotnie w tym roku zaproszony na inne wesele i problem wspomniany w notce oczywiście się pojawił. Notka jest efektem rozmów z rodziną (wniosek wyżej :P), konsultacji ze znajomymi, także początkującym ślubnym organizatorem oraz rzecz jasna po zerknieciu w internet. Zostawiam, bo wiem, że to zawsze jest kłopotliwy temat, a tu jest rozwiązanie na tacy.

  Stoku, jak rozdawalem to cie nie było.

 • Piterus 19 lipca 2018 at 16:54

  Szanuję za researching.

 • NC fon 23 lipca 2018 at 20:28

  Haha, no nie powiem, materiały źródłowe i rozeznanie w temacie masz z certyfikatem wiarygodności .

  Często na internecie przewijają mi się ostatnio artykuły o datkach weselnych i zawsze w komentarzach spór czy dać tyle, by przynajmniej stołek/talerzyk się zwrócił czy wyjść z założenia, że „wesele i tak się nie zwróci, więc po co dawać dużo”. Tych opinii jest bardzo dużo, ale chyba grupa wyznająca pierwsza myśl jest liczniejsza – całe szczęście dla Młodych!

 • Stoku 23 lipca 2018 at 23:12

  Nc na zaproszeniach daj info, że jedzenie i alkohol we własnym zakresie xd

 • emil 1 sierpnia 2018 at 22:55

  ence zaproś mnie chociaż symbolicznie i mentalnie ;p Pogratuluję ci jeszcze potem

 • NC 2 sierpnia 2018 at 08:59

  Pozwoliłem sobie poprawić powyższy komentarz .

  Nie wiem jak. mam ci w paincie narysować zapro?

 • Pogba 24 sierpnia 2018 at 10:15

  huba buba

 • […] w tematyce weselnej. Po tym, jak wytłumaczyłem, ile powinno włożyć się nowożeńcom do koperty, postanowiłem poruszyć inny, często problematyczny temat – czy na ślub w ogóle […]

 • NC 16 września 2018 at 10:12

  Celem uzupełnienia notki i jako ciekawostkę dodam, że w moim przypadku właściwie wszyscy goście (jeden wyjątek) dali przynajmniej 500/parę tj 250/osobę. Im bliższa rodzina tym kwota oczywiście wzrastała. Chrzestni dali 1500-2000/parę (przyszli bez dzieci). Uważam, że to jest astronomicznie wysoka kwota!

 • Post a comment

  Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and