Mafia 1 recenzja
1

Coraz więcej „starych, dobrych gier” będzie teraz kończyć 10 lat. Do tego grona należy od tygodnia Mafia 1.

Główny rywal GTA3 przebił konkurenta m.in.
* odwzorowaniem mafii oczywiście :). W GTA3 był tylko Salvatore, jednak w żaden sposób nie wyróżniał się na tle innych pracodawców.
* świetne przerywniki filmowe.
* muzyka. Mimo braku radia w samochodach, muzyka z jedynki wkomponowała się idealnie w grę.
* wszystkie misje są powiązane ze sobą. Zaczynasz jedną, by w kolejnej kontynuować rozpoczęty wątek (walka z Morello, zabicie Franka Colletti [byłej prawej ręka dona]).
* akcja rozgrywa się w „formie narracji/wywiadu”.
* szansa poznania lat 20-30 dla gimbusów i nie tylko .

Co irytowało?
* fatalna jazda autem. Tutaj stunt z dupy trafiał się często jak pamiętam.
* dziwny epilog. Rozumiem, że to już koniec gry, mózgi osób piszących fabułę dla gry mogły być przegrzane, ale mimo wszystko zakończenie zostało skopane. Nie da się znaleźć logicznego wytłumaczenia, dlaczego główny bohater przedstawił się mafiozom jako Thomas, mimo, że od wielu lat miał nową tożsamość.
* tylko jeden „save house” na całą grę (gra była zapisywana jedynie podczas ważnych wydarzeń).
* oddzielenie jazdy swobodnej od misji. Chcesz wywołać wojnę z policjantami? Graj w trybie swobodnym. Miałbyś teraz ochotę zrobić misję? Wyjdź z tego trybu i załaduj grę. Byłoby znacznie ciekawiej, gdyby te dwie rzeczy były połączone, jak w GTA. Bo jak już widziałem napis „możesz odwiedzić Lucasa w warsztacie” to szlak mnie trafiał, całe miasto teraz przejechać znowu :(.

Do dziś Mafia 1 nie doczekała się porządnego trybu wielu graczy, jedynie jakiś mod wyścigowy (wspominałem to już kiedyś tutaj). A jak ogólnie z modami? Odwiedziłem chwile temu czeską stronę. Jest dużo ciekawych modów, tylko na polskich stronach nie mówi się o nich za dużo.

Mafia 1 doczekała się kontynuacji, jednak to już nie było to samo. Gra chyba krótsza od jedynki i fabuła już nie tak posklejana. Zagrałem raz i wykasowałem z dysku. Trwają prace nad trzecią częścią (ostatnią?). Nie ma na chwilę obecną żadnych informacji.

Warto na koniec tej notki wspomnieć (dzięki Xanthi :*), że trwają prace nad przeniesieniem Lost Heaven do gta4. Tempo prac imponujące, w ciągu miesiąca zrobili dużą część miasta (tak łatwo się konwertuje?), ale potem się zacznie, ścieżki dla ludzi i samochodów, no i oczywiście misje jakieś by się przydały.

http://www.gtaforums.com/index.php?showtopic=519559

Ocena końcowa Mafii 1: daję 5-/5. Kilka irytujących rzeczy można jeszcze wybaczyć :). Cały czas się zastanawiam, gdyby w 2001-02 roku, jeżeli Rockstar współpracowałoby z 2K Czech games, to moglibyśmy dostać prawdopodobnie grę, która do dziś by się nie znudziła. Wystarczyłoby tylko z GTA3 i Mafii wyciągnąć to co mają najlepsze i połączyć w jedno dzieło. Szalony pomysł. Który nigdy się nie zrealizuje.

Comments
  • Mafia 2 recenzja - Kącik NC 25 lutego 2018 at 14:06

    […] niesamowitej Mafii 1 (którą zrecenzowałem po 10 latach na łamach murzyna) – niesamowitej za sprawą wciągającej fabuły (może poza […]

  • Post a comment

    Jeśli chcesz poprawić komentarz JUŻ ZAPISANY, odśwież stronę. Pojawi się wówczas odnośnik, który należy nacisnąć. Możesz to zrobić jedynie w ciągu 5 minut od opublikowania komentarza.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and