Prawa jazdy już nie są bezterminowe – nawet te, które były
0

W ostatnim tygodniu zapadła dosyć dziwna decyzja, podważająca tezę o niedziałaniu prawa wstecz.

Począwszy od tego roku, wraz ze zmianą sposobu egzaminowania kierowców, zmieniły się również zasady wydawania prawa jazdy. Teraz dostajemy dokument, który jest ważny maksymalnie 15 lat. Zanim wprowadzono ową zmianę, prawo jazdy mogły być ważne bezterminowe – a więc zdajesz w wieku 18 lat i wymieniasz jedynie wtedy, gdy ktoś sobie ubzdura, aby twój papierek miał inny kolor. Ale poza tym, to nie musisz.

W tym tygodniu z kolei dowiedzieliśmy się, że wszystkie bezterminowe prawa jazdy stają się… Terminowe. Za 15 lat, każdy z nas będzie musiał wymienić swój plastik na inny. A ważność nowego plastiku to 15 lat.

Wydawało mi się, że prawo nie działa wstecz, więc o co chodzi?

Oczywiście, pierwsza myśl – państwo chce od nas wyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy, bo wiadomo, wymiana kosztuje plus oczywiście płatne badania lekarskie. Ale jeżeli mamy uprawnienia do kierowania samochodami od 20. roku życia i zakładając, że dożyjemy setki, to dokument wymienimy jakieś 5 razy w ciągu całego życia, więc to nie jest mimo wszystko duży wkład do wiecznie pustej kasy państwa.

Jednak pojawiła się druga myśl – to może być dla naszego dobra. Starzejemy się, możemy stracić nasz super-refleks albo zostać daltonistami. A to wpływa na obniżenie bezpieczeństwa na drogach. Wtedy badania lekarskie by wychwyciły co nam dolega. O ile badania nie będą trwać 5 minut i nie będą skupiać się na liczeniu dostarczonej przez nas kaski :D.

Jednak z drugiej strony – czy człowiek jako istota rozumna, zauważając, że nie rozróżnia czerwonego światła od zielonego, nie powinien sam z własnej woli zgłosić się do lekarza i zaniechać prowadzenia samochodu na jakiś czas?

Całe moje gdybanie trafiło do kosza, gdy ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło, że badań lekarskich nie będzie, chyba że muszą być w twoim przypadku (w skrócie – nigdy nie otrzymałeś bezterminowego prawa jazdy, bo podpadłeś lekarzowi na pierwszych badaniach).

Kiedy wygaśnie ważność któregoś z tych dokumentów do wydania nowego potrzebne będą jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy, kserokopia posiadanego prawa jazdy i wniosek do starosty.

Niestety, ale to prawda. Oni chcą po prostu wyciągnąć od nas więcej kasy :(.

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and