Smog i darmowa komunikacja – pomysł nie tyle chybiony, co idiotyczny
2

Podczas gdy w wielu polskich miastach, normy szkodliwych pyłów są przekraczane i 10-krotnie, władze tychże miast decydują się wprowadzać czasem dni z darmową komunikacją miejską. Na papierze pomysł ten wydaje się być fajny, po przyjrzeniu się bliżej szczegółom jest bez sensu, a po zagłębieniu się w temat okazuje się kompletnie zbyteczny…

Chociaż daleko nam jeszcze do warunków, jakie panują choćby w Chinach, problem smogu staje się w Polsce wszechobecny, szczególnie w okresie zimowym. Wyszukuje się różne przyczyny zjawiska, robiąc jednak niewiele w tej kwestii – w końcu problem rośnie z roku na rok.

W czasie smogu nie powinno się wykonywać żadnych aktywności fizycznych. Pewnego razu w dzień, kiedy normy były kilkukrotnie przekroczone, postanowiłem wybrać się do sklepu położonego w odległości zajmującej 10-15 minut dojścia na nogach. Gdy wróciłem czułem się źle, nos mnie swędział i ogólnie miałem dosyć. Nie wiem na ile winowajcą był tutaj smog, ale od tamtej pory unikam takich wypadów, przebywając na powietrzu jedynie tyle, co potrzeba, a zakupy robić w bliższych sklepach.

Jednym z pomysłów na powierzchowne pozbycie się problemu smogu miało być wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej. Brzmi ciekawie, zamiast iść 10-15 minut w jedną stronę, mogę przejść 5 minut na przystanek i jechać drugie tyle autobusem pod sklep. Niestety, rzeczywistość nie jest tak różowa. Darmowa komunikacja przysługuje najczęściej jedynie osobom posiadającym samochód. Co to oznacza? Że jak jeździsz cały rok do pracy samochodem, masz nagle, na 1 dzień, zostawić samochód, wziąć ze sobą dowód rejestracyjny (= unieruchomienie pojazdu) i tułać się autobusem (a skoro nie robisz tego na co dzień, żeby dojeżdżać do pracy, idzie to w parze z tym, że masz przystanki nie po drodze lub w dalekiej odległości, lub przesiadki po drodze itd.). Ja jako osoba bez samochodu mam obowiązek kupić bilet. Absurd, ale tak niestety jest.

Mogę stwierdzić bez cienia wątpliwości, że niewielki procent ludzi zamieni tego dnia samochód na autobus (i, uwaga, informacja o darmowej komunikacji może się pojawić o północy ). Liczby te mogą potwierdzić kontrolerzy w Krakowie, którzy przeprowadzili pewnego dnia 640 kontroli (co jest według mnie naciąganą liczbą – ja na miesiąc mam 1 kontrolę biletową MAKSYMALNIE… Dobra, raz w życiu miałem dwie, ale tylko dlatego że przesiadłem się z kanarem do innego autobusu ). Na 640 kontroli podczas jednej średnio ok. 2,5 osoby skorzystało z przywileju danym właścicielom samochodu. Biorąc pod uwagę, że jednym kursem podróżuje po kilkadziesiąt osób, jest to wynik… Mizerny.

Co by było, gdyby rzeczywiście drogi opustoszały w dniu „darmowej komunikacji”? W sumie niewiele. Smog jak był, tak wciąż by był. W końcu ruch samochodowy stanowi jakieś 10% tego niebezpiecznego zjawiska (dane na podstawie materiału „Wydarzenia”, tutaj podobna infografika).

Podsumowując – władze miast niech sobie darują darmową komunikację, a jak już, niech nie dzielą pasażerów na lepszych i gorszych – szczególnie, że do lepszych zaliczają się osoby (w niewielkim jednak stopniu) odpowiadające za trucie mieszkańców.

Przy okazji, warto zobaczyć poniższą mapkę sprzed 5 lat pokazujących stężenie PM10. Czy to nie ciekawe, że największe stężenie zatrzymują się na granicach administracyjnych Polski? Można sobie zażartować, że sąsiedzi postawili ogromne wiatraki odpychające zanieczyszczenia , ale osoby ciekawe mogą podrążyć temat.

Comments
  • Ferex 29 stycznia 2017 at 17:12

    Nie wiem czy tak do końca w prawdzie było ale w Rzeszowie jak ogłaszali dzień darmowej komunikacji to mógł jechać każdy, nie ważne czy był kierowcą czy nie, choć mogę się mylić.
    Ta mapka daje wiele do myślenia, choć póki mamy taką a nie inną władzę, to boję się pomyśleć co za kilka lat stanie się z tym krajem, albo ile lat jeszcze pociągnę.

  • Piterus 29 stycznia 2017 at 18:18

    Tak naprawdę ten cały smog to jedynie odwrócenie uwagi od Trybunału Konstytucyjnego.

    Oczywiście żartuję. Albo i nie

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and