Wywiad z kye, deweloperem SAMP, 2006
0

Wywiad ten został przeprowadzony przez redaktora GTA-Series, Au{R}oNa. Na pytania odpowiada kye, a więc deweloper SAMP, którego powinniście już kojarzyć z poprzednich wywiadów zamieszczonych na tej stronie. Rozmowa została opublikowana w internecie 21.01.06, a więc w momencie, gdy SAMP nie było jeszcze dostępne. VCMP natomiast było już wydane i stąd w wywiadzie pojawia się kilka powiązań i porównań.

Rozmowa została przetłumaczona przez stronę gtamultiplayer.pl. W przeciwieństwie do innego przetłumaczonego wywiadu z tej strony, tym razem nie potrzeba było wielu poprawek, a jedynie kilka, które rzecz jasna naniosłem.

Wywiad w całości. Obrazki z wywiadu się zachowały, zamieszczam wybrane.

Pytanie: Ile osób jest w zespole SAMP?
Odpowiedź: Modyfikację tworzy obecnie 6 osób – 2 koderów C++, 2 skrypterów, jeden webmaster oraz jedna osoba odpowiedzialna za tworzenie dokumentacji.

P: Czy myślisz, że stabilność SAMP będzie lepsza od tej z VCMP?
O: Tworząc VCMP nauczyliśmy się bardzo wiele. Jak do tej pory nie napotkaliśmy się nawet na połowę kraszy, które mieliśmy w VC. VCMP [0.1c] wydaliśmy wcześniej, by wrócić do pracy nad SAMP. SAMP przejdzie o wiele dłuższy etap testowania, którym zajmie się tworzony właśnie beta team.

P: Czy zsynchronizowano wszystkie bronie?
O: Większość. Mamy problemy z synchronizacją broni z celownikiem, jak wyrzutnią rakiet oraz snajperką, jednak najprawdopodobniej w końcu się z nimi uporamy.


Zajebali bakasana .

P: Czy SAMP będzie oferowało jakieś specyficzne gamemody czy prosty teamdeathmatch/deathmatch? Jeżeli tak to czy będzie można je dostosować do własnych potrzeb?
O: Na początku zamierzamy wydać czysty deathmatch. Serwer oferuję możliwość skryptingu SMALL/PAWN, przez co będzie możliwe stworzenie różnego rodzaju trybów deathmatch. Już zrobiliśmy proste gamemody takie jak „złap samochód” (capture the car) przy użyciu skryptów.

P: Czy razem z modyfikacją wydacie SDK i/lub kod źródłowy [SAMP]?
O: Nie jest w naszej intencji tworzyć SDK. Możliwe, że kod źródłowy zostanie kiedyś upubliczniony. Wydaliśmy przecież kod źródłowy VCMP (poprzednika SAMP). Pomimo że nie spotkał się to z wielkim odzewem, by kontynuować kod VCMP, to czuję, że przyczyniło się to do lepszego zrozumienia w jaki sposób tworzy się multiplayer do GTA.

P: Jak będzie działać anti-cheat? Czy będzie kontrolowany przez klienta czy też przez serwer?
O: Będziemy mieli zarówno anti-cheat po stronie klienta jak i serwera. Uważam, że wspaniałą rzeczą w naszym systemie skryptowania jest to, że anti-cheat będzie mógł zostać stworzony i rozpowszechniany w formie skryptów. Oznacza to, że nie trzeba będzie czekać na wydanie kolejnej wersji SAMP by powstrzymać niektóre nowe hacki.

P: Czy będzie możliwość spersonalizowania serwera za pomocą pliku .INI, jak to było w przypadku VCMP?
O: System INI został całkowicie zastąpiony przez skrypting po stronie serwera przy pomocy języka PAWN. Wszystkie możliwości INI są dostępne, tylko rozszerzone, by można było je programować wewnątrz rozgrywki.

P: Czy zsynchronizowano wszystkie animacje postaci (bieganie, skakanie, wspinanie się, kucanie itd.)?
O: Tak, wszystkie te animacje zostały do pewnego stopnia zsynchronizowane.

P: Czy pierwszą publicznie udostępnioną wersją będzie beta czy też otrzymamy SAMP 1.0?
O: Pierwszą wersją będzie beta. Wielce prawdopodobne, że będzie to wersja 0.1. Zdecydowaliśmy się na taką numerację ponieważ sądzimy, że wersja 1.0 powinna przypominać coś porównywalnego jakością prawdziwe tryby multiplayer, coś co jest dla nas bardzo trudne do osiągnięcia.

P: Czy będzie możliwość zarządzania serwerem poprzez Rcon?
O: Mamy podstawowy system Rcon dla administratorów serwerów, zarówno zewnętrzny jak i wewnątrz gry. Jestem pewien, że przy pomocy naszego systemu skryptingu można stworzyć wiele różnych narzędzi typowych do zarządzania serwerem.

P: Czy klient będzie zintegrowany z San Andreas czy będzie jakiś osobny, zewnętrzny klient?
O: Obecnie mamy zewnętrzny launcher, który zawiera edytowalną listę serwerów. Można by stworzyć zintegrowany z SA, ale większość w zespole uważa, że na razie nie jest to naszym priorytetem.

P: Korzystacie z wewnętrznych zasobów San Andreas czy też modyfikujecie main.scm?
O: Korzystamy z wszelkich dostępnych zasobów. Tak więc korzystamy z części kodu .scm dla rzeczy, które nie są związane z ruchem sieciowym. W większości jednak korzystamy z wewnętrznych zasobów oraz funkcji silnika GTA.


Ikonki na radarze i działający licznik kasy. Kolejny cios dla VCMP.

P: Czy w SA-MP terenem rozgrywki będzie całe San Andreas czy też administrator będzie mógł wybrać obszar do gry?
O: Naszym zamiarem jest wydanie po jednym skrypcie dla każdego miasta w San Andreas. Zatem będzie skrypt dla Las Venturas, San Fierro i Los Santos oraz kilka innych mniejszych skryptów dla gamemodów. Masz możliwość swobodnego podróżowania po całym San Andreas, ale każdy ze skryptów będzie cie zachęcać do pozostania w konkretnej części San Andreas. Być może przy premierze nie uda nam się dołączyć wszystkich skryptów ze względu na to, że każde z miast ma prezentować inny gamemod. Dla przykładu Las Ventura to miasto szybkich pojazdów, pieniędzy oraz hazardu. Natomiast Los Santos to gangi, gliniarze itp.

P: Czy w przyszłości będzie projektować inne mody, np. co-op lub wyścigi?
O: W pewnym momencie chcieliśmy stworzyć tryb kooperacji, ale zdaliśmy sobie sprawę, że będzie to niezwykle trudne. Wiele osób dało nam także do zrozumienia, że woleliby deathmatch w San Andreas.

P: Czy będzie jakaś maksymalna ilość graczy? Jeżeli tak, to jaka?
O: Pragniemy połączyć tak wielu graczy jak się da. Zależy to jedynie od stabilności naszego systemu. Nie mamy problemu z kontrolowaniem przepustowości łącza. Nie ustaliliśmy póki co takiego limitu, będziemy to wiedzieć po długich testach. Do tej pory udało nam się połączyć 11-12 osób na jednym łączu ADSL.

P: Czy możliwy będzie drive-by? Jeżeli tak, czy namierzanie będzie automatyczne jak w VCMP?
O: Możliwe jest wykonywanie normalnych drive-by jako kierowca, tak jak w VCMP. Dodatkowo jako pasażer mamy możliwość robienia drive-by, w którym będziemy celować swobodnie, bez ograniczeń narzuconych przez kamerę.


Drive-by pasażera.

Wnioski po:

Mówcie co chcecie, ale przy okazji zamieszczania tych różnych wywiadów na stronie doszedłem do wniosku, że kye to geniusz. Może nie zawsze podejmował najlepsze decyzje, ale miał nosa do trafnych decyzji, które przyczyniły się do popularności SAMP i wypchania własnych kieszeni kasą .

Aż trudno uwierzyć, że między VCMP i SAMP była (wciąż jest) taka przepaść jeszcze przed wydaniem SAMP. Już same skrypty PAWN stawiały młodszy projekt wyżej.

Dwie ciekawe wzmianki. 9 lat temu było gdybanie, że SAMP może być open-source, dzisiaj wiemy, że to się nie stało i raczej nie stanie. 9 lat temu uważano, że numerek 1.0 może otrzymać wersja zbliżona do prawdziwych trybów wieloosobowych, czyli do dziś SAMP tego stanu nie osiągnęło .

  • Post a comment

    Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and