Dlaczego nie ma serwerów VCMP?
11

Stało się proszę Państwa. Uruchamiając dzisiaj VCMP 03.z R2 w zakładce internet nie zobaczymy żadnego serwera – wczoraj jeszcze były widoczne serwery „informacyjne”, które w nazwie miały komunikaty informujące o końcu tej wersji VCMP. Jest to kolejny etap w przymusowej migracji graczy na nową wersję. Ponadto od teraz na oficjalnym forum VCMP panuje cenzura na wszystko co związane z wersją R2.

Tymczasem znaleźliśmy się w dosyć dziwnej sytuacji. 03.z R2 zakończył wczoraj swój żywot, ale kolejna wersja 0.4 jest wciąż w wersji beta (uparci twierdzą, że jest oznaczony jako kandydat do wydania, ale…) więc w tej chwili nie mamy oficjalnej, stabilnej wersji VCMP. To tak, jakby Microsoft zakończył wsparcie wszystkich Windowsów i kazał użytkownikom kupić niedokończoną betę nowego Windowsa. Brzmi absurdalnie. Ale takie coś wydarzyło się w społeczności VCMP.

Wyłączenie listy serwerów nie oznaczana jednak, że R2 wyląduje w systemowym koszu. Wciąż można tworzyć serwery, tylko że gracze mogą się połączyć jedynie bezpośrednio po uprzednim podaniu adresu IP. Będzie jednak trudne do oszacowania, ile osób będzie przy tej wersji trwać.

Zobaczymy też na ile potwierdzą się spekulacje o stworzeniu alternatywnej przeglądarki serwerów R2 czy wydanie specjalnych czutów dodających grze kilka nowych rzeczy, co podtrzymałoby ją przy życiu. Osobiście nie wierzę, że cokolwiek z tego się wydarzy.

Póki co, wersja 0.4 nie zyskała wielu graczy. Najbardziej obleganym serwerem jest… LW. Sprawdzam wyrywkowo statystyki graczy tej wersji i zawsze jest tam około 20. Pozostałe serwery słabiutko, maksymalnie kilka graczy, co jakiś czas jakiś serwer osiągnie dwucyfrową liczbę tylko by za chwilę powrócić na jedną.

Zobaczymy jak sytuacją będzie wyglądać za miesiąc, ale jakoś nie wyobrażam sobie znaczącej poprawy.

Comments
 • Gudio 2 maja 2015 at 20:57

  Beta toster a dalej nie potrafi poprawnie napisać 0.3zR2.

 • admin 2 maja 2015 at 22:27

  Co niby źle?

 • Ferex 3 maja 2015 at 22:15

  No szkoda, że już nie ma 0.3, ale zobaczymy może dopiero za kilka miesięcy co czeka VC:MP 0.4

 • emil 7 maja 2015 at 21:57

  Przecież ten mp upadał już w 2009 gdy jeszcze robiliśmy jakieś podrygi z AoD. Nie wiem w czym tu się dziwić ence

 • admin 8 maja 2015 at 20:05

  Póki co pojawiły się nowe serwery na 0.4, ale wciąż nie ma widocznego przyrostu graczy. Coś mi jednak mówi, że wkrótce Złote Dziecko dumnie ogłosi, że „przejście na 0.4 zakończyło się pełnym sukcesem”.

  Emil, z tego co zauważyłem, to każdy uznaje dzień swojego końca przygody z VCMP jako ostateczny upadek VCMP :D. Jak dla mnie upadek to zejście poniżej progu 100 graczy online w ciągu dnia. A to już nastąpiło kilka tygodni temu.

 • Piterus 8 maja 2015 at 22:17

  Upadek zawsze będzie pojęciem względnym i w pełni się zgadzam tu z NC. Zgadzam się też, że zwiastunem upadku będzie coraz niższa frekwencja. W sumie dopiero zerowa liczba graczy będzie takim wyraźnym punktem, kiedy możemy mówić o śmierci projektu, bo nawet znikoma ich ilość tworzy jakąś tam społeczność. Najlepszy przykład LU, gdzie bądź co bądź jest pewna liczba stałych graczy, a kilka serwerów w tym polski (hue) trzyma się całkiem nieźle jak na tamte realia. Swoją drogą współpraca obu projektów nie wyszła chyba na dobre VCMP, bo powoli zrównuje się frekwencją z wyżej wymienionym W chwili pisania postu graczy online na LU jest 18, a na VCMP – 30.

  @Emil, jeśli to multi upadło czy tam umarło w ’08 to i tak nieźle się trzyma/trzymało przez tyle lat jak na żywego trupa

 • admin 8 maja 2015 at 23:00

  Tak przy okazji. Na oficjalnym forum Złote Dziecko pisało, że obecnie nie ma już kontroli nad 0.3 i, uwaga, „wersja ta narażona jest na różne exploity”. Nie wiem czy hakowanie tej wersji ma jakiś sens, ale ataki na 0.4 i owszem.

  Skrin z forum:

  Jak widzimy, 0.4 jest w cholerę odporne na exploity :D.

 • Ferex 10 maja 2015 at 18:42

  Ja już powoli się zaczynam cieszyć, że VC:MP mi na Linuxie nie działa

 • […] w jaki FB potraktował swoich użytkowników jest po części porównywalny z tym jak programiści VCMP wymusili na graczach przejście na wersję 0.4 – wyłączając serwery […]

 • Przegraliśmy bitwę, ale… | Kącik NC 8 sierpnia 2015 at 22:57

  […] podkreślałem na tej stronie, że gracze zostali zeszmaceni przez wyłączenie listy serwerów? Dużo. I on sobie zdaje z tego sprawę i jak widzimy, dobrze mu się z tym […]

 • […] 0.4, która nie cieszyła się popularnością. Żeby zmusić graczy do polubienia nowej wersji, w maju wyłączono listę serwerów 0.3. Ci jednak przez pewien czas stawiali opór, ale cenzura na […]

 • Post a comment

  Threaded commenting powered by interconnect/it code.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and