Wywiad z Y_Less, deweloperem SAMP, 2007
1

Wywiad został przeprowadzony przez wciąż istniejący portal GTA:T. Nie udało mi się zdobyć oryginalnej wersji, a poniższe tłumaczenie zostało zamieszczone na stronie gtamultiplayer.pl, jednak strona jest już opuszczona, więc nie wiadomo, jak długo wywiad będzie możliwy do odczytu, a szkoda, by się zmarnował. Polskie tłumaczenie opublikowano 25.04.2007, czyli na krótko przed wydaniem SAMP 0.2.

Nie wiemy kto zadawał pytania, ale odpowiedzi udzielał Y_Less, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci sceny modderów GTA. Jego wysiłek został doceniony i stał się również ważną osobą w ekipie SAMP, gdzie był przez wiele lat betatesterem i deweloperem, napisał sporo skryptów PAWN, a jeszcze więcej postów na forum SAMP – 14547 przez 7 lat! Do tych wpisów należy doliczyć jeszcze 5000, ale Y_Less usunął je z forum, gdy odszedł z SAMP. Ponadto twierdzi, że miał jeszcze inne konta na forum i w sumie napisał około 25 tysięcy wpisów! Szczęka sama sunie się w dół.

Dlaczego jednak odszedł z SAMP? Jak stwierdził, chciał po 10 latach spróbować czegoś innego, a od SAMP jest uzależniony. Nie wiedział, jak z nałogu się uwolnić, więc skasował mnóstwo wpisów i zniknął z dnia na dzień.

Odkąd rozpoczął działalność w SAMP, skończył dwa kierunku studiów i dostał pracę. Kiedyś pomagał przy VCMP, miał też pomóc przy ostatnich wersjach, tych po R2, ale nic z tego nie wyszło i już nie wyjdzie.

Wywiad w oryginale, naniosłem jedynie drobne korekty stylistyczne.

Minął już rok od wydania pierwszej wersji San Andreas Multiplayer. Nie licząc wydanej na początku tego roku drobnej poprawki do SA-MP 0.1 deweloperzy skrupulatnie unikają premiery kolejnej wersji multiplayera. Nie możemy powiedzieć, że nic się nie dzieje, bo co róż jesteśmy informowani o nowościach SA-MP 0.2, część z nas jednak nie jest w stanie już dłużej czekać.

Wiemy, że deweloperzy SA-MP to też ludzie i mają swoje życie, ale co poza tym? W „internetowej gazetce” wydawanej przez GTA:T znalazł się wywiad ze znanym z oficjalnego forum SA-MP – Y_Less’em, czyli jednym z deweloperów modyfikacji. Jeżeli jesteście zainteresowani co się dzieje za kulisami projektu zapraszam do lektury.

Pytanie: Pierwsze pytanie brzmi: jak powstał zespół SA-MP?
Y_Less: Z tego co wiem, kyeman, założyciel projektu, był deweloperem MTA i nie podobał mu się sposób w jaki ta modyfikacja była tworzona. Z tego też powodu zdecydował stworzyć własny MP z pomocą spookiego. Zebrali kilku innych deweloperów (Cam, Mike, jax oraz prawdopodobnie Falcon i bakasan) i rozpoczęli prace nad VC:MP przed wydaniem GTA San Andreas, które posłużyć miało za podstawę dla przyszłego SA:MP. Nieco później rozmawiałem ze spookie, którego znałem z GTAForums (przed wydaniem pierwszej publicznej bety 0.1) i dołączyłem do zespołu betatesterów oraz zacząłem skryptować, a koniec końców zostałem moderatorem działu skryptingu na oficjalnym forum projektu. Następnie we wrześniu ubiegłego roku kyeman postanowił powiększyć grono deweloperów i w ten sposób Trix, aru, XcR i ja osobiście zostaliśmy zaproszeni do zespołu. Oto właśnie obecny skład deweloperów SA-MP (Falcon, jax oraz bakasan zajmują się VC:MP).


Obrazek z SAMP 0.1. Witamy starych kolegów!

Pytanie: Czy przy tworzeniu SA:MP dobrze się bawisz?
Y_Less: Tak, oczywiście. Czasami może to być nieco nudne kiedy zajmujemy się jedynie usuwaniem bugów lub nasz kod nie działa i marnujemy mnóstwo czasu na główkowanie jak coś zrobić. Jednak z drugiej strony mogą to być także niezwykle cenne doświadczenia. Dzięki nim moje umiejętności programowania niezwykle wzrosły… Zapomniałem jeszcze dodać, że w zespole deweloperów jest także ModelingMan.

Pytanie: Dobra, następne pytanie. Ile czasu przeciętny członek zespołu poświęca na kodowanie / testowanie SA-MP?
Y_Less: Ze względu na pracę / uniwersytet / życie czas jaki mogę poświęcić bywa bardzo różny, ale przeznaczam na SA-MP do sześciu godzin dziennie, jeżeli jestem akurat wolny, kiedy mam co innego na głowie nie pracuję w ogóle. Nie mogę wypowiadać się za innych, bo po prostu nie mam pojęcia jak jest w ich przypadku.

Pytanie: Jak dużo bugów znaleźliście po pierwszej publicznej becie i czy zdołacie je wszystkie usunąć?
Y_Less: Wszystkie bugi znajdziesz wypisane na naszym forum (no może 90% z nich). Nie widzę tutaj nic szczególnie trudnego do naprawienia, więc przypuszczam, że wiele z nich zdołamy usunąć, chociaż zależy to od czasu jaki będziemy musieli na nie poświecić. W tej chwili nie wiem dokładnie ile ich jest, ale na forum mamy 7 stron tematów, w których zapewne pojawia się wiele duplikatów lub po prostu nie są to bugi związane z SA-MP.


Czasem ludzie czepiają się o pierdółki.

Pytanie: Co z bezpieczeństwem SA-MP? Czy istnieje możliwość zainfekowania komputera gracza po przez np. zmodyfikowany serwer?
Y_Less: Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo stanowi ono oczywiście problem, ale o ile mi wiadomo, nie ma groźniejszych exploitów od tych, które wykorzystywane są do crashowania klienta SA-MP, ale gdy dowiemy się o czymś poważniejszym staramy się to jak najszybciej naprawić.

Pytanie: Czy często grywasz w SAMP 0.1? Jeżeli tak to na jakim serwerze?
Y_Less: Jeżeli czas na to pozwala to owszem. Staram się urozmaicać rozgrywkę, czasem jest to LW oraz party, a czasem wybieram losowy serwer z listy. Ludzie często narzekają, że serwer X nie posiada jakiejś funkcjonalności. Wtedy mówię im, żeby szukali poza listą oficjalnych serwerów jak ja to robię. Z jakiegoś powodu mam na swojej liście ulubionych serwer z Izraela, nie mam pojęcia dlaczego.

Pytanie: Czy obawiacie się MTA lub innej modyfikacji MP?
Y_Less: Bez urazy dla nich, ale „inne” modyfikacje (te poza SA-MP oraz MTA, których jest sporo) może mają swoje plusy, ale nie mają siły lub zespołu, dzięki któremu zaszłyby tak daleko. Doszedłem do wniosku, że deweloperzy SA-MP mają łącznie ponad 20 lat doświadczeń na scenie moddingu GTA. Pomiędzy „nimi”, a niektórymi z „MTA’owców” jest ta różnica, że oni pracują od GTA III, mnóstwo doświadczenia.

Pytanie: Czy rozmawiacie z zespołem MTA i wymieniacie doświadczenia?
Y_Less: Ich modyfikacja oferuje znacznie więcej funkcji od naszej, nie można temu zaprzeczać, ale sposób w jaki je wdrożą pokaże, która z modyfikacji jest lepsza – ludzie już mówią, że MTA 0.2 jest znacznie płynniejsze od 0.1, a lagi są prawie niewidoczne. Pozytyw, ale PAWN jest znacznie prostszym językiem od LUA dla początkujących koderów (MTA posiada absurdalnie dużo kodu do samego wyświetlenia wiadomości). Tak naprawdę nie rozmawiamy w ogóle – próbowałem uruchomić kanał irc #GTAMP, gdzie ludzie mogliby prowadzić dyskusję na temat obu modyfikacji, ale ostatecznie pomysł nie wypalił (pomimo wsparcia niektórych członków zespołu MTA to była nasza najbliższa współpraca)

Pytanie: Jakie nowe funkcje PAWN pojawią się w 0.2? (nie wspomniane na blogu)
Y_Less: Nie mogę powiedzieć czego nie napisaliśmy na blogu, ale w większości to tylko małe dodatki, które tak naprawdę nie są warte wspomnienia.


Zainteresowanie betą SAMP 0.3…

Pytanie: Jak myślisz, jaka jest najlepsza nowość, którą zobaczymy w SA-MP 0.2? Czy będziemy mogli modyfikować prędkość gry w SAMP 0.2?
Y_Less: Po pierwsze nie wiem skąd wzięła się ta plotka na temat „prędkości gry” – nie jest ona modyfikowalna. Po drugie, moją ulubioną nowością jest możliwość edycji większości funkcji i ustawiane w relacji gracz do gracza. Wiele funkcji zostało zduplikowanych i ustawionych tak by działały tylko dla jednego gracza, co uczyni gamemody bardziej elastycznymi.


… a takie omawianą betą SAMP 0.2. Na pewno było ciekawie!

Pytanie: Czy zespół SA-MP czerpie jakiekolwiek profity ze swojej działalności?
Y_Less: Nie, no może nie bezpośrednio. Zarabiamy poprzez rzeczy związane z tym projektem, jak np. sprzedaż hostingu

Pytanie: Co z Rockstar Games? Czy kontaktowali się z wami?
Y_Less: Nie. Wiemy, że wiedzą o naszym istnieniu, ale nie poczynili żadnych kroków by się skontaktować z kimkolwiek z nas. Mają oni tendencję do unikania kontaktu z modderami.

Pytanie: Czy pracujesz nad innymi projektami niż SA-MP?
Y_Less: Technicznie rzecz biorąc jestem członkiem „Liberty City”, ale zaprzestałem działalności po dołączeniu do SA-MP. Mam także kilka projektów na uniwersytecie oraz prywatne projekty związane z GTA. W większości jednak gdy, nie koduję SA-MP, koduję mody dla SA-MP

Pytanie: Czym są te „inne” projekty związane z GTA?
Y_Less: To bardziej granie aniżeli co innego. Czasami mieszam w Myrid Islands oraz ostatnio dzięki świetniej robocie wykonanej przez Seemann’a zająłem się SCM, a także pracowałem nad loaderem, dzięki któremu będziemy mogli mieć różne systemy kontroli trakcji na jednej instalce GTA i będziemy mogli uruchomić dowolną wraz ze startem gry. Ten projekt jednak odłożyłem nieco na bok.


Myriad Islands to jeden z ważniejszych projektów w historii GTA VC. Nowe miasto, samochody, jakieś misje. Niestety, nie został on ukończony w 100%. Pracowała nad nim ówczesna śmietanka modderów GTA.

Pytanie: Dobrze, powoli zbliżamy się do końca naszego wywiadu, więc jakie masz hobby? Jakiej muzyki słuchasz?
Y_Less: To jest właśnie jedno z moich hobby. Kodowałem od lat i z jakiegoś dziwnego powodu sprawia mi to przyjemność. Do moich innych pasji należy wspinaczka oraz free running. Jeżeli chodzi o muzykę to jestem metalowcem (szczególnie metal progresywny).

Pytanie: Super, też lubię ciężki metal :). Ostatnie pytanie. Większość graczy SAMP chciałoby wiedzieć, ile jeszcze czasu będziemy musieli czekać do premiery SA-MP 0.2?
Y_Less: Także chciałbym się tego dowiedzieć – naprawdę nie kłamiemy kiedy mówimy, że nie znamy takiej daty, a to głównie z powodu wspomnianych wyżej nieregularnych prac nad modyfikacją i różnych nieoczekiwanych problemach.

Pytanie: Dobrze więc, dziękuję ci za ten wywiad.
Y_Less: Nie ma problemu. Pozdrawiam

Pytanie: Mam nadzieję, że porozmawiamy za miesiąc, kiedy to (mam taką nadzieję) wyjdzie SA-MP. Do widzenia!
Y_Less: Też mam taką nadzieję. Do widzenia.

Najważniejsze wnioski:

Y_Less wspomniał, że programowanie sprawia mu przyjemność. Zapewne nigdy by nie sądził, że za kilka lat ta pasja przekształci się w nałóg, od którego nie będzie potrafił się uwolnić. To jest ciemna strona modów GTA. Póki robisz to, bo lubisz, jest w porządku. Ale gdy ludzie zaczynają wywoływać presję, a ty jej ulegasz albo coś nie wychodzi, a ty chcesz za wszelką cenę to zrobić, to wtedy możesz wpaść w poważne kłopoty.

Na pewno jest to postać, która do SAMP wniosła wiele i która potrafiła zrobić złożone skrypty w języku PAWN, który jest tak przez VCMP wyśmiewany… Szkoda, że nigdy nie zaangażował się w VCMP, bo bez wątpienia wniósłby w ten MP dużo dobrego.

Wojna o języki skryptowania, czyli co lepsze – PAWN, Lua, Squirrel, trwa od wielu lat i póki co nie ma końca. I nie będzie.

Na pewno można o Y_Less powiedzieć, że był to grający deweloper, który lubił odwiedzać różne serwery. Dla administratora serwera, przebywanie tak ważnej osoby na własnym serwerze jest z pewnością sporym prestiżem. Wtedy też deweloperzy mają lepszy wgląd w to, jak ich MP jest wykorzystywany, a także zauważyć, czy czegoś serwerowi nie brakuje, a gra na to nie pozwala. Szkoda, że w VCMP sytuacja jest odwrotna (deweloperzy nie grają i robią pod siebie, jak już to kilkukrotnie ustaliliśmy).

Ulubiona nowością w SAMP 0.2 Y_Lessa były funkcje „ustawiane w relacji gracz do gracza”, czyli (dla przykładu, nie wiem czy pokrywa się z rzeczywistością), pistolet gracza A mógł być nieskuteczny w przypadku ostrzeliwania gracza B, ale już zabójczo skuteczny, gdy kule leciały w kierunku gracza C. Wspomniał też o funkcjach „tylko dla jednego gracza”, więc (kompletny strzał) każdy gracz mógł mieć inną grawitację. Na pewno fajnie byłoby mieć podobne funkcje w VCMP 0.4, ale raczej nic na to nie wróży.

Rzeczywiście, Rockstar obserwuje różne modyfikacje. Do twórcy Hot Coffee się nawet dodzwonili! Podobno też bacznie obserwowali rozwój modyfikacji GTA VCS na SA.

Comments
  • Piterus 16 sierpnia 2015 at 22:26

    Wspomniałeś tam o „ciemnej stronie modów GTA” ale tak naprawdę to tyczy się ogólnie grania multiplayer przez internet, które jednak sporo różni się od rozgrywek single czy nawet rozgrywania meczy 4fun w fife na konsoli z kumplem. Jak komuś to przysłania życie realne (a często po pewnym czasie tak jest) to zaczyna już się robić coś nie teges, a niestety między zaangażowaniem w jakikolwiek projekt, a właśnie takim przysłonięciem przez gry świata rzeczywistego jest bardzo cienka granica.

  • Post a comment

    Jeśli chcesz poprawić komentarz JUŻ ZAPISANY, odśwież stronę. Pojawi się wówczas odnośnik, który należy nacisnąć. Możesz to zrobić jedynie w ciągu 5 minut od opublikowania komentarza.

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Compare Free WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and